Dotace pro Agrofert a hněv bohatých. Koalice řeší Babiše na Twitteru
Politický boj na sociálních sítích
Nejen uzavřená jednání a následné výstupy v médiích. Koaličním politikům slouží k vyřizování účtů stále častěji také Twitter. To se naposledy ukázalo po pondělní vyhrocené schůzce koaličních špiček, kde vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš mluvil o podrazech partnerů z ČSSD a KDU-ČSL. Právě na Twitteru si pak mohl přečíst, že díky půl miliardě nových agrodotací Agrofertu pro něj má účast ve vládě smysl i to, že čím je člověk bohatší, tím spíše propuká v hněv.
Používání Twitteru v politických sporech bude v Česku asi už navždy svázáno se současnou vládou. Například na podzim 2014 na něm Babiš napsal tweet o tom, že „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ který pak několik dní řešila celá koalice.
Poslední roztržku v pondělí odstartovalo rozhodnutí vlády přerušit jednání o návrhu ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) o prodloužení smlouvy na provoz mýtného se společností Kapsch. Koaliční partneři Ťoka za neschopnost vyřešit mýto kritizují opakovaně a nešetřili ho právě ani na Twitteru.
„Na začátku našeho vládnutí označoval pan Babiš smlouvu na výběr mýta za tunel. Dnes po nás chce, abychom – po dvou letech vládnutí hnutí ANO v rezortu dopravy – tleskali prodloužení této smlouvy na další 3 roky,“ napsal třeba ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD.
„Projednávání mýtného systému od roku 2017 je pro silně věřící, těžko říci jak, ale všichni věří že bude,“ přidal se lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka.
Projednávání mýtného systému od roku 2017 je pro silně věřící, těžko říci jak, ale všichni věří že bude. 😉
— Marian Jurečka (@MJureka) 29. února 2016
Babiš se na kolegy později obořil – nejen kvůli mýtnému, ale i kvízomatům a tomu, že chtějí podpořit opoziční návrhy na omezení jeho střetu zájmů. A začal vyhrožovat myšlenkami, zda současná koalice vůbec může fungovat dál. Babiš si na útlak od koaličních partnerů stěžoval i ve večerním vysílání České televize. A dodal, že on také například neříká, kolik času stráví který ministr na Twitteru. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat – a jak jinak, než opět na této sociální síti.
„Někdo na Twitteru diskutuje s občany, někdo pomocí SMS řídí soukromou firmu,“ reagoval šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který přidal i biblický citát: „Sir 10: … a svár vzplane podle toho, jak je tuhý. Čím je člověk mocnější, tím je prchlivější, čím je bohatší, tím spíše propuká v hněv.“
Babišovy výpady nenechaly v klidu ani Chovance, který se s vicepremiérem dostává do střetů poměrně často. A vyřizují si je většinou právě přes Twitter. „Půl miliardy nových agrodotací pro Agrofert? Ale ano, vláda má smysl :-),“ napsal ministr vnitra v odkazu na zjištění Týdeníku Echo, že Babišův holding získal minulý rok na dotacích 600 miliónů korun. A Chovanec dodal: „O tom se v MFD nedočtete. Asi to není téma.“
Půl miliardy nových agrodotací pro Agrofert? Ale ano, vláda má smysl :-)
— Milan Chovanec (@Milan_Chovanec) 29. února 2016
Jak vážné důsledky nakonec bude poslední koaliční přestřelka mít, se ukáže už tento týden. To totiž budou poslanci hlasovat o zákonu o zadávání veřejných zakázek. Opoziční poslanec Martin Plíšek k němu připravil změnu, podle níž by se firmy, v nichž vlastní člen vlády alespoň deset procent, nesměly účastnit veřejných zakázek. A ČSSD i lidovci o podpoře Plíškova návrhu uvažují.