‚Policejně-prokurátorský stát‘. Pelikánův návrh pod palbou kritiky

Kontroverzní návrh prošel vládou

‚Policejně-prokurátorský stát‘. Pelikánův návrh pod palbou kritikyNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Na druhý pokus protlačil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) vládou kontroverzní návrh zákona o státním zastupitelství, přesto to ale vypadá, že novinka nemá příliš šancí na přijetí. Ve sněmovně se sice o návrhu ještě ani nezačalo mluvit, ale už ho kritizují opozice i koaliční partneři. Vadí hlavně chybějící dohled nad plánovaným protikorupčním speciálem. Pelikán sice navrhl ústupek, ten ale nestačí. A pravice mluví o policejně-prokurátorském státu i velkém korupčním potenciálu, který je se zákonem spojený.

I když ministru spravedlnosti nový zákon o státním zastupitelství napodruhé vládou prošel, hned čtyři ministři za ČSSD se při hlasování zdrželi. To pro Pelikána není dobré znamení. Zvlášť když se proti současnému znění zákona sociální demokraté staví i v klíčovém ústavně-právním výboru sněmovny.

Kritiků má návrh spousty. Vadí hlavně chybějící dohled nad nově zřizovaným protikorupčním speciálem, který má stíhat korupci a hospodářské a majetkové trestné činy se škodou nad 250 milionů korun. Pelikán po nátlaku ze strany koaličních partnerů navrhl kompromis: dohled by v omezeném rozsahu mělo vykonávat Nejvyšší státní zastupitelství, které by do dvou měsíců od návrhu na podání obžaloby mohlo speciálu navrhnout například doplnění dokazování. V té době by nebylo možné postoupit kauzu dále k soudu. Nejvyšší státní zastupitelství by ale nesmělo speciálu vydat negativní pokyn v tom smyslu, že má věc zastavit a nepodávat obžalobu. A takový dohled podle kritiků nestačí.

„Pokud ministr spravedlnosti Robert Pelikán říká, že než zákon o státním zastupitelství znovu přepracovat, tak ať raději sněmovnou neprojde, pak říkám lépe jej neschválit. Ve stávající podobě navržené ministerstvem spravedlnosti v sobě skrývá příliš mnoho korupčního potenciálu a hrozby manipulace s trestním řízením,“ ohrazuje se proti poslední verzi zákona například poslanec ODS Marek Benda a dodává: „Bez definice pojetí obhajoby a obžaloby v novém trestním řádu nemá smysl tvořit novou zbytečnou strukturu jednoho orgánu státní moci. A pseudodohled Nejvyššího státního zastupitelství nad speciálem je smutný vtip, který jen zdrží trestní řízení. V ničem jiném ministr vládě neustoupil. Divím se, že tak prokorupční zákon je vláda schopná předložit.“

Podobně se na dlouho očekávaný návrh z dílny Roberta Pelikána dívá Martin Plíšek z TOP 09. Podle něj nelze zákon přijímat při absenci nové úpravy trestního řádu nebo bez organizačních změn v soudní soustavě. Část zákona týkající se protikorupčního speciálu vnímá Plíšek dokonce jako protiústavní.

Svobodní: Speciální státní zastupitelství existovalo naposledy za totality

Ostře se proti návrhu vymezili například i Svobodní. Ti jsou přesvědčeni, že jde o snahu o další posílení nekontrolovatelnosti a neodpovědnosti státního zastupitelství.

„Speciální státní zastupitelství u nás naposledy existovalo v dobách tvrdé totality v 50. letech minulého století. Zvláště praxe státního zastupitelství v posledních letech, spojená s umělou a na hraně ústavnosti jdoucí změnou místní a věcné příslušnosti v mediálně známých kauzách ukazuje, že posílení pravomocí a nekontrolovatelnosti státního zastupitelství je ohrožením právního státu,“ varuje právní expert Svobodných Tomáš Grygar.

Pelikán zatím o návrhu nedokázal přesvědčit ani své koaliční partnery a je tak otázka, zda má nový zákon vůbec šanci projít. Poslanci totiž po ministrovi chtějí další ústupky, on s ničím takovým ale nepočítá.

Čtěte také: Pelikán navrhne kompromis ohledně protikorupčního speciálu

„Bude to určitě boj. Já už jsem v mnoha místech téměř přečerpal svoje hranice ústupků a už mi tam toho opravdu moc nezbývá,“ řekl Pelikán v týdnu novinářům.

Zákon o státním zastupitelství je jednou z priorit současné vlády a na ministerstvu spravedlnosti vzniká již několik let. Mimo nového speciálu má také posílit postavení a odpovědnost státních zástupců a zrušit obě vrchní státní zastupitelství. U vedoucích státních zástupců zákon stanoví funkční období, povinná výběrová řízení a odvolatelnost pouze v kárném řízení. Další novinkou je například pravidelné hodnocení státního zástupce s možností jeho přeložení, pokud bude hodnocení opakovaně negativní.

Kromě poslanců a ministrů měla k Pelikánovu návrhu v minulých měsících výhrady také krajská státní zastupitelství, někteří soudci či Unie obhájců ČR.

Více čtěte: Neústupný Pelikán. Spadne jeho zákon o státních zástupcích pod stůl?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články