Nejsem oligarcha, žádná média nevlastním a neovlivňuju, zlobí se Babiš
Svoboda médií
Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) odmítl zařazení mezi oligarchy, kteří v Česku nakupují noviny k upevnění svého vlivu. Do této skupiny ho zařadila mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) ve své pravidelné zprávě o svobodě médií. Babiš ČTK napsal, že média nevlastní, definici oligarchie naopak podle něj splňuje v Česku ČSSD. Premiér Bohuslav Sobotka připomněl, že Babiš média už nevlastní jen kvůli novele o střetu zájmů, která prošla proti jeho vůli.
„Oligarchie je podle wikipedie koncentrace moci v rukách malé skupiny lidí, a to je dnes ČSSD. Oligarchové jsou lidi, kteří oligarchii podporují, a to já rozhodně nejsem,“ napsal ČTK Babiš v textové zprávě. Novináři by se měli podle něj obrátit například na podnikatele Zdeňka Bakalu, majitele společnosti Economia vydávající například Hospodářské noviny, a další velké investory v médiích.
V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde
Babiš navíc odmítá, že by v mediální oblasti podnikal. „Já žádná média nevlastním a neovlivňuju, ani jsem neovlivňoval,“ uvedl. Šéf hnutí ANO vložil na začátku února akcie svých firem včetně Agrofertu a mediálního domu Mafra do svěřenských fondů. Reagoval tak na novelu zákona o střetu zájmů, kterou poté u Ústavního soudu napadli prezident Miloš Zeman a poslanci hnutí ANO.
Sobotka na Twitteru připustil, že Babiš už média přímo nevlastní. „Díky zákonu prosazenému proti jeho vůli, na který si jeho poslanci stěžují u Ústavního soudu,“ dodal. Zákon omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Ministrům také zapověděl vlastnit média. Podle Zemana odporuje ústavě tím, že porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.
Svoboda tisku v ČR se snižuje, důvodem je vzestup oligarchů, říkají Reportéři bez hranic. Berme tato varování vážně. https://t.co/tPGAwpph5t
— Bohuslav Sobotka (@SlavekSobotka) 26. dubna 2017
Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) je přesvědčena, že práce novinářů nezávislých médií a ve světě je stále méně svobodná. Česko se na něm umístilo na 23. místě, loni přitom skončilo jednadvacáté. Podle RSF v Česku využívají oligarchové nákupu novin k upevnění svého vlivu. Jedním z nich je podle organizace i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, který vlastní dva vlivné deníky.
Reportéři bez hranic konstatují, že ve státech s autoritářskými režimy a v diktaturách je přístup k médiím nadále poznamenán cenzurou a pronásledováním. Upozorňují ale i na to, že i v demokratických zemích se tisk ocitá pod rostoucím tlakem. Například v USA, v Polsku nebo v Británii prý politici dávají veřejně najevo své pohrdání novináři.
Vzestup oligarchů
Situaci v Česku zpráva charakterizuje jako „vzestup oligarchů“. Koncentrace vlastnictví médií podle RSF v zemi dosáhla „kritické hladiny“. „Od roku 2008 využívali noví oligarchové svého majetku, aby nakupovali noviny, a upevnili tak svůj vliv. Jeden z nich, Andrej Babiš, je zároveň vicepremiérem a ministrem financí i vlastníkem dvou nejvlivnějších deníků,“ stojí ve zprávě, která zmiňuje také přijetí zákona o střetu zájmů přezdívaného lex Babiš. V žebříčku si Česko z 21. místa v loňské zprávě pohoršilo o dvě příčky – na 23. místo ve zprávě letošní.
„Berlusconizace českých médií, ke které dochází díky Andreji Babišovi, se musela nutně odrazit na hodnocení jejich nezávislosti v žebříčku RSF. Ve světě stále ještě není běžné, že by člen vlády a předseda vládní strany zároveň vlastnil vlivná média, která může zneužívat ve vlastní prospěch,“ uvedl mediální expert Jan Potůček se zřetelem na někdejšího italského premiéra Silvia Berlusconiho, který v zemi zároveň vlastnil vlivná média.