1 Přiznání povstaleckého vůdce

Strelkov: Ano, na Donbasu jsme popravovali. Podle Stalina

, NOVÉ

Témata: , ,

Někdejší vůdce doněckých povstaleckých jednotek Igor Strelkov přiznal, že na východní Ukrajině docházelo k popravám na základě zákonů ze Stalinovy éry. V rozhovoru pro rádio Komsomolskaja Pravda se dále rozhovořil o svém snu, že jednoho dne vznikne tzv. Nové Rusko a uvedl také, že se nebojí potrestání ze strany mezinárodní justice, píše Rádio Svobodná Evropa.

Na otázku redaktora, jakým způsobem se před dvěma lety ve Slovjansku předcházelo rabování, Strelkov odpověděl, že popravami. Vysvětlil, že tam separatisté zřídili vojenský soud, který fungoval na principech z roku 1941, kdy byl u moci sovětský diktátor Josif Stalin.

,,Za tu dobu, co jsem ve Slovjansku byl, byli popraveni čtyři lidé. Dva vojáci a jeden místní kvůli rabování a jeden člověk za zabití armádního příslušníka,“ řekl a upřesnil, že jeden ze zabitých byl zastáncem ukrajinského nacionálního uskupení Pravý sektor.

Igor Strelkov vysvětlil, že Stalina v jeho mladších letech neměl příliš rád, ke konci ho však považoval za skvělého státníka. ,,Dá se dlouho debatovat o tom, kolik krve Stalin prolil a kde ji prolil. Přinejmenším ale můžete s jistotou říct, že tak nečinil pro sebe, ale v zájmu myšlenky,“ nechal se slyšet Strelkov.

Bývalý velitel proruských separatistů v Doněcku se dále svěřil se svým snem o vytvoření Nového Ruska. Do toho by patřilo jak území Ukrajiny přibližně od Charkova k Oděse, tak ve své vizi počítá s tím, že by se k Novému Rusku jednou mohlo připojit Rusko včetně Běloruska a Ukrajiny.

Strelkov sám sebe označuje za profesionálního agenta tajných služeb, nikoli vojenského velitele. Je to bývalý dlouholetý příslušník ruské kontrarozvědky FSB a vojenské rozvědky GRU. Podle svého vyjádření působil v bojových operacích v Bosně a v Podněstří i v obou čečenských válkách. Nyní žije v Moskvě. Spekuluje se o tom, že se znelíbil Kremlu, proto byl z Donbasu odvolán. Na svou funkci povstaleckého „ministra obrany“ každopádně oficiálně rezignoval v srpnu 2014 a jako hlavní důvod uvedl zranění v boji.

V souvislosti s tím, že v říjnu loňského roku organizace Partnerství pro lidská práva předala Mezinárodnímu trestnímu soudu více než 300 svědectví týkajících se válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, které spáchali proruští separatisté na Ukrajině, se jej redaktor zeptal na obavy z možného rozsudku. Strelkov však odmítl, že by se nějakého potrestání ze strany mezinárodního soudu obával. ,,Mezinárodní zákony mě vůbec neznepokojují. Je to nástroj v rukou vítězů. Takže pokud prohrajeme, dobře, budou na mě uplatněny principy těchto zákonů,“ řekl.

Čtěte také:

Strelkov: Ať Rusko přizná, že válčí na Ukrajině

S Putinem skončíme v Haagu, prorokuje Strelkov

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.