Valenta: Nesrovnávejte mě s Babišem, nemáme dobré vztahy
Rozhovor s Ivo Valentou
Majitel loterijní skupiny Synot a od loňska senátor Ivo Valenta na první pohled připomíná jakéhosi menšího Babiše. Také se z miliardářského piedestalu nevydržel dál dívat na „neschopné a zkorumpované politiky“ a rozhodl se jim to ukázat a také si pořídil vlastní mediální platformu.
Monacký rezident však v rozhovoru pro TÝDENÍK ECHO přirovnání k ministru financí odmítá a má v tom aspoň zčásti pravdu. On totiž vybudoval vlastní fenomén regionálního, konkrétně slováckého mocipána. Štědrými dotacemi do sportu, folkloru a nemovitostí přebil morální výhrady obyvatel nejreligióznějšího kraje v republice vůči příjmům z herního průmyslu. Při neustálém skloňování Slovácka ale Valenta nezapomíná na svůj byznys a chystá se v Senátu bojovat proti zpřísnění hazardu, jež připravuje vláda.
Udělal jste něco podobného jako Andrej Babiš. Oba jste podnikatelé, kteří vstoupili do politiky i do médií. Vy jste letos koupil podíl v serveru ParlamentníListy.cz. Byl pro vás Babiš inspirací?
Určitě ne. (smích) To mě ani nepřirovnávejte, to bych nerad. My spolu nemáme dobré vztahy, viděli jsme se jen dvakrát v životě. Na rozdíl od pana Babiše jsem v médiích byl už před politikou, mám na mysli Dobrý den s Kurýrem (regionální týdeník na Slovácku – pozn. red.). V současnosti mám aktivity v médiích i v zahraničí, na Ukrajině nebo v Rumunsku.
A proč zrovna Parlamentní listy?
Ta věc šla kolem mě. Viděl jsem, že je to taková facebooková varianta vyjadřování všech možných názorů, líbila se mi ta pestrost, tak jsem do toho vstoupil.
Znal jste se předtím se zakladatelem Parlamentních listů Michalem Voráčkem?
Znali jsme se. Věděl jsem, že byl u zakládání některých médií, že je dobrý. Líbily se mi jeho názory, jeden druhého jsme si začali vážit.
Proč by vlastně měli velcí podnikatelé vstupovat do politiky a do médií? Není to deformující pro demokratický systém?
Odpovím na první otázku. Stoprocentně ano a mělo bych jich tam být víc. Podnikatelé si na začátku privatizace hodně pokazili renomé, teď si ale zaslouží reparát. Je dobré, když vnesou do politiky návyky z podnikání jako vedení lidí, získávání prostředků, odpovědnost a tak dále. Co se týče médií, to ukáže budoucnost. Jestli lidem bude vadit, že třeba majitelé ovlivňují obsah, tak přestanou ta média číst.
Jako zastánce podnikatelů vystupovala a vystupuje třeba ODS a další pravicové strany. Podle vás tyto strany zklamaly?
Určitě. Zklamali všichni jak na pravici, tak na levici. Úplně rezignovali na střední vrstvu podnikatelů, na malé podnikatele i na živnostníky. Všechno jim naslibovali, a pak na ně zapomněli, vůbec se jim nevěnovali. Současná vláda, která je řekněme velkopodnikatelsky levicová, je vstřícná k zaměstnancům a velkým firmám.
Proč jste tedy letos poslal ODS dva miliony?
Protože si myslím, že odéeska i další strany se poučily a začaly obracet rétoriku a bojovat o malé podnikatele. My jsme je podporovali vždycky, otec byl členem ODS ještě v Rožnově pod Radhoštěm. Teď, když jsou pravicové strany zadupané, je třeba jim pomoct, i když to chce větší odvahu.
Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo.