1 Jedni plot postaví, druzí odstraní

Maroko staví kvůli migrantům nový plot na hranici s Ceutou. Španělé plot naopak zamýšlejí odstraňovat

, NOVÉ

Témata: , , ,

Maroko v posledních týdnech instalovalo na své hranici se španělskou enklávou Ceuta plot s ostnatým drátem, který má zabránit nelegálnímu pronikání afrických migrantů na španělské území. Informoval o tom v úterý španělský deník El Mundo. Podle něj Maroko staví za peníze EU ploty tam, kde se je španělská vláda chystá odstranit. Migranti se totiž při přelézání plotu o ostnatý drát často zraní.

S nápadem odstranit ploty s ostnatým drátem, které v Ceutě a Melille instalovala od roku 2005 tehdejší socialistická vláda, přišel španělský ministr vnitra Fernando Grande-Marlaska už loni v červnu, krátce po nástupu socialistické vlády do úřadu. Někteří tehdy vyjádřili obavy, že vzrostou počty ilegálních přechodů. Nápad kritizovali i členové hraniční stráže. V předchozím roce se vícekrát stalo, že několik stovek mladých Afričanů hromadně překonalo plot a útočilo při tom na policisty nehašeným vápnem, kyselinou či ostrými předměty. Několik policistů bylo zraněno.

Nedávno španělský ministr vnitra oznámil, že ploty z některých zón v Ceutě a Melille budou odstraněny v řádu měsíců. Místo toho chce ministr ochranu hranice v těchto dvou afrických enklávách modernizovat, například instalováním více kamer, senzorů pohybu a hluku či termokamer.

Maroko vybudovalo v posledních týdnech bariéry i s ostnatým drátem v Ceutě tam, kde se loni v létě o násilné přechody migranti pokusili nejčastěji. Španělský server eldiario.es oslovil v této souvislosti španělské ministerstvo vnitra, které tvrdí, že nejde o bariéru proti migrantům, ale o ploty, které mají chránit policisty na hlídkujících stanovištích.

EU loni Maroku přislíbila na různé projekty související s migrací 148 milionů eur (3,8 miliardy Kč), uvádí se na stránkách Evropské komise.

Španělsko se loni pro migranty z Afriky stalo hlavní branou do Evropy. Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) připlulo loni do Španělska přes moře z Afriky na 58.570 lidí a dalších 6800 překonalo hranici po zemi v Ceutě a Melille. Od začátku letošního roku připlulo do Španělska z Afriky zhruba 3800 migrantů a 450 se jich dostalo do Ceuty a Mellily.

Čtěte také: Šéf Evropské komise Juncker zopakoval, že nové jednání o dohodě o brexitu nebude

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.