Babiš prohrál střet o policii

Babiš prohrál střet o policii 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Na prvním pohled se to dá číst jako ústupek a projev slabosti. Při hlubším pohledu to ale vypadá jako rozumný krok ke zklidnění hodně vyhrocené situace, který na podstatě operace nic zásadního nemění. Ministr vnitra Milan Chovanec až do úterního večerního zasedání Bezpečnostní rady státu tvrdil, že hned po ní podepíše návrh na reorganizaci policie.

V noci na středu, krátce po jeho skončení, přišel obrat. Navíc ho do éteru neohlásil Chovanec, ani ministerský předseda Bohuslav Sobotka, kteří se televizním kamerám vyhnuli, ale lidovecký vicepremiér Pavel Bělobrádek. Start reformy, která přináší sloučení protimafiánského a protikorupčního útvaru, se odkládá z prvního července na prvního srpna. Důvodem odkladu je snaha o zapracování připomínek státních zástupců. Andrej Babiš, který celou hysterii kolem policejní reorganizace spolu se svými Lidovými novinami rozjel, se na konci Bezpečnostní rady tvářil dost nespokojeně.

Policejní prezident má ze zákona právo reformovat sbor jen se souhlasem ministra vnitra. Pokud jde skutečně jen o měsíční odklad na debatu se žalobci, je to od Chovance rozumný taktický krok. A to, že nechá Belobrádka sehrát roli prostředníka, toho třetího umírněného, když se dva v koalici hádají, vypadá jako chytrý tah.

Poraženým policejní krize je jednoznačně Andrej Babiš. On spustil hysterii a začal vyhrožovat, že za tuto reformu nemůže nést jako člen kabinetu odpovědnost a zvažuje, že vládu opustí. Jeho ministr spravedlnosti Robert Pelikán začal přímo explicitně vyhrožovat rezignací. Dřív než stačil kdokoliv zareagovat a začít Babišovi ustupovat, šéf ANO se vylekal a začal sám couvat. Jako už poněkolikáté. Na pondělní schůzce v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem si Babiš potvrdil, že to přepískl. Ani nezastíral, že prezident ho nepodržel a vyzval k pokračování vlády.

Byla to chvíle, kdy se dal Babiš porazit na hlavu. Chovanec mohl hned po Bezpečnostní radě státu reformu podepsat. Lidovci by vládu podpořili a jelo by se dál se zesměšněným Babišem, který ukázal, že umí vyhrožovat, ale sám se bojí svého odchodu z vlády.

Sociální demokraté a lidovci se ale zjevně obávali, že by sice Babiše při reformě policie převálcovali, ale ve vzduchu by visel jeho mediálně silně podporovaný příběh, jak sociální demokracie za podpory lidovců účelově zlikvidovala ikonického bojovníka proti korupci Roberta Šlachtu.

Ti, kdo se snaží likvidovat teroristické organizace typu Al-Káida nebo Islámský stát, si moc dobře uvědomují, jak je důležité, aby neexistovala žádná symbolická pietní místa jako hroby teroristických špiček, kam by mohli jejich následovníci chodit uctívat jejich mýty.

Sociální demokraté se zjevně snaží neutralizovat přinejmenším debatou se státními zástupci, aby tady nezůstal žádný pietní mediální odkaz odvážného policajta Roberta Šlachty, který byl odstaven od lovu korupčníků. Měsíc odkladu startu policejní reformy za tu neutralizaci falešné modly protikorupčního bojovníka stojí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články