1 TELEFONNÍ ČÍSLA, ADRESY I KONTAKTY NA RODINU

Zásah do srdce IS. Unikly osobní údaje o 22 tisících džihádistů

, NOVÉ

Témata: , ,

Desítky tisíc dokumentů, které obsahují osobní údaje o 22 tisících bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS), se podařilo získat britské televizní stanici Sky News. Seznamy obsahují adresy, telefonní čísla a kontakty na rodinné příslušníky.

Podle Sky News mohli bojovníci vstoupit do organizace jenom pokud vyplnili formulář, který obsahoval 23 otázek. Stanice tak má teď k dispozici osobní údaje džihádistů, díky nimž je možné bojovníky z IS identifikovat.

Podle dokumentů pochází bojovníci z 51 zemí celého světa. Mnoho mužů k IS přestoupilo z jiných teroristických organizací v Jemenu, Súdánu, Tuniska, Libye, Pákistánu či Afghánistánu. Část džihádistů je podle Sky News už dávno známá. Klíčový je ale seznam právě proto, že odhaluje totožnost dalších, zatím neznámých bojovníků, kteří mohli v budoucnu spáchat další teroristické útoky. Seznam totiž odhaluje informace o džihádistech z Evropy, ze Středního východu a severní Afriky ale také ze Spojených států a z Kanady.

Jedna z položek na seznamu je navíc označena jako „mučedníci“. Ta ukazuje, zda se daný bojovník přihlásil jakožto dobrovolník k vykonání sebevražedného útoku. Tito džihádisti byli poté k těmto úkolům speciálně vyškoleni.

Pád Islámského státu?

Velké množství telefonních čísel uvedených na seznamech jsou podle Sky News stále aktivní. Stejně tak stanice předpokládá, že řadu telefonních kontaktů stále ještě využívají samotní džihádisti.

Soubory Sky News získala na paměťové kartě, která byla ukradena z vnitřního vedení policejní bezpečnosti IS. Jedinec, který dokumenty organizaci odcizil, měl prý na starost ochranu tajemství IS a k organizaci konvertoval ze Svobodné syrské armády. Uvnitř organizace prý ale prožil velké rozčarování, islámská pravidla, které uznával, se zde prý totálně hroutila. Také uvedl, že vedení organizace se nyní ujali bývalí vojáci z irácké Arabské socialistické strany Saddáma Husajna.

Muž, který dokumenty z IS vynesl a který sám sebe nazývá jménem Abu Hamed, věří, že osobní údaje by mohli teroristickou organizaci zničit. Na otázku, zda zveřejnění seznamů s osobními údaji džihádistů povede k pádu IS, odpověděl: „Dá-li bůh.“ Stanice seznamy předala příslušným úřadům.

Čtěte také: Nacistické metody IS: Vychovává vlastní ‚Hitlerjugend‘

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.