1 Obsazení ambasád

Političtí aktivisté napadli ambasády v Paříži a Berlíně, vyvést je museli policisté

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Kamerunské ambasády v Paříži a Berlíně se v sobotu a v noci ze soboty na neděli staly terčem aktivistů. Ti diplomatické budovy obsadili, aby vznesli své politické požadavky. Stalo se tak v souvislosti s nepokoji a protesty v Kamerunu, kde panuje už od prezidentských voleb v roce 2018 neklid. Demonstranti se domnívají, že volby provázely manipulace s voličskými hlasy. Informuje o tom německý deník Zeit.

Aktivisté protestují nejen v samotném Kamerunu, ale čas od času i v zahraničí. Naposledy se povedlo o víkendu proniknout zhruba 50 z nich na kamerunskou ambasádu v Paříži, přičemž na živém vysílání prostřednictvím sociálních sítí zničili portrét kamerunského prezidenta. Po dvou hodinách se však podařilo pařížským policistům vetřelce dostat mimo ambasádu.

V noci ze soboty na neděli obsadilo několik aktivistů také kamerunské velvyslanectví v německém Berlíně. Policie uvedla, že do budovy proniklo asi deset osob, které zde následně vyvěsily své politické požadavky. Přitom došlo také k poškození budovy. Bližší informace ale policie nesdělila, pouze dodala, že zásah skončil v nedělních ranních hodinách.

Protesty se konaly také přímo v Kamerunu, kde policisté během zadrželi 117 lidí, oznámil ministr komunikace René Emmanuel Sadi. Demonstrace v hlavním městě Yaounde, stejně jako ve městech Bafoussam nebo Mbouda totiž úřady nepovolily.

85letý prezident Paul Biya zahájil v říjnu už sedmé vládní období, zemi řídí již 36 let. Podle oficiálních údajů získal 71,2 procenta. To však opozice zpochybňuje a domnívá se, že při volbách docházelo k manipulacím. Opoziční kandidát na prezidenta Maurice Kamto v říjnu 2018 získal pouze 14,2 procent hlasů.

Čtěte také: Kanadský velvyslanec v Číně skončil ve funkci. Zřejmě kvůli aféře Huawei

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.