Političtí aktivisté napadli ambasády v Paříži a Berlíně, vyvést je museli policisté
Obsazení ambasád
- red,
Kamerunské ambasády v Paříži a Berlíně se v sobotu a v noci ze soboty na neděli staly terčem aktivistů. Ti diplomatické budovy obsadili, aby vznesli své politické požadavky. Stalo se tak v souvislosti s nepokoji a protesty v Kamerunu, kde panuje už od prezidentských voleb v roce 2018 neklid. Demonstranti se domnívají, že volby provázely manipulace s voličskými hlasy. Informuje o tom německý deník Zeit.
Kamerun: Kamerunische Botschaften in Berlin und Paris besetzt https://t.co/uvYBTJIGbP pic.twitter.com/UpEAAn5FB1
— Webcentrale.de (@Webcentrale) 27. ledna 2019
Aktivisté protestují nejen v samotném Kamerunu, ale čas od času i v zahraničí. Naposledy se povedlo o víkendu proniknout zhruba 50 z nich na kamerunskou ambasádu v Paříži, přičemž na živém vysílání prostřednictvím sociálních sítí zničili portrét kamerunského prezidenta. Po dvou hodinách se však podařilo pařížským policistům vetřelce dostat mimo ambasádu.
V noci ze soboty na neděli obsadilo několik aktivistů také kamerunské velvyslanectví v německém Berlíně. Policie uvedla, že do budovy proniklo asi deset osob, které zde následně vyvěsily své politické požadavky. Přitom došlo také k poškození budovy. Bližší informace ale policie nesdělila, pouze dodala, že zásah skončil v nedělních ranních hodinách.
Protesty se konaly také přímo v Kamerunu, kde policisté během zadrželi 117 lidí, oznámil ministr komunikace René Emmanuel Sadi. Demonstrace v hlavním městě Yaounde, stejně jako ve městech Bafoussam nebo Mbouda totiž úřady nepovolily.
85letý prezident Paul Biya zahájil v říjnu už sedmé vládní období, zemi řídí již 36 let. Podle oficiálních údajů získal 71,2 procenta. To však opozice zpochybňuje a domnívá se, že při volbách docházelo k manipulacím. Opoziční kandidát na prezidenta Maurice Kamto v říjnu 2018 získal pouze 14,2 procent hlasů.