Odpálit se není sebevražda, hlásá autor knihy. Kvůli ní se v Praze zatýkalo

zakázaná kniha

Odpálit se není sebevražda, hlásá autor knihy. Kvůli ní se v Praze zatýkaloNOVÉ
Abu Ameenah B. Philips Foto: Foto: archív
2
Krátké zprávy
Sdílet:

Zásah policie v islámském centru v Praze, který se odehrál v pátek, způsobila kniha. Kvůli jejímu šíření byl také v sobotu obviněn 55letý muž české národnosti. Policie knihu nejmenuje. Podle neoficiálních informací se ale jedná o dílo Základy tauhídu - Islámský koncept Boha , jejímž autorem je Abu Ameenah B. Philips .

Knihu lze dohledat na internetových knihkupectvích (např. Kosmas), většinou se uvádí, že je rozebraná případně není skladem. Někde ji však stále mají.

Anotace knihy uvádí: „Povinná četba pro všechny, kdo si přejí správně pochopit náboženství islámu. Základy tauhídu vám zevrubně objasní, co islám míní pod výrokem "Jediný Bůh!" Na komentovaných příkladech popření Alláhovy jedinečnosti u různých kultur a náboženství autor dokazuje, že islám je jediným pravým a ryze monoteistickým náboženstvím. (Hediyah Al-Amin, redaktor deníku The Peninsula, Dauhá, Katar). “

Její autor je považován za islamistu s extrémními názory. Její autor Abu Ameenah Bilal Philips se narodil v roce 1946 na Jamajce jako Dennis Bradley Philips. Kromě spisovatele je též muslimským kazatelem a žije v Kataru. K islámu konvertoval v kanadském Torontu, kde vyrůstal, v roce 1972. Studoval v Medíně, Rijádu a také Walesu. Založil rovněž islámskou online univerzitu (Islamic Online University).

„Nelze považovat za sebevraždu v pravém smyslu. Je to vojenská akce a ve vojenské akci se obětují lidské životy. To je opravdu podstatné a tak bychom to měli vnímat.“

Kontroverzi vzbudil obhajobou sebevražedených atentátníků. „Když se podíváte do mysli sebevražedného atentátníka, tam jde o zcela jiný záměr... (Nepřítel) je buď příliš dobře ozbrojen, nebo (islamističtí bojovníci) nemají vybavení, s nímž lze něco podniknout. Takže jediné další řešení je snažit se mezi ně (nepřítele) dostat pár lidí a pak nechat vybouchnout nálož, s níž zničí jejich vybavení a zachrání životy svých druhů. Takže to nelze považovat za sebevraždu v pravém smyslu. Je to vojenská akce a ve vojenské akci se obětují lidské životy. To je opravdu podstatné a tak bychom to měli vnímat.“

Zajímavý názor má Philips také na znásilnění. V manželství podle něj taková věc jako znásilnění neexistuje. Tvrdí, že žena je povinna dát se manželovi a že manžel nemůže být ze znásilnění obviněn.

Phillips nesmí cestovat do některých západních zemí. roce 2007 dostal zákaz vstupu Austrálie na doporučení národních bezpečnostních agentur. O čtyři roky později mu odepřela vstup Velká Británie kvůli jeho „extremistickým postojům“. V dubnu 2011 ho prohlásilo za „personu non grata“ Německo. Kvůli možným napojením na teroristy nesmí ani do Keni. Vláda USA pak Philipse označila za spolukonspirátora prvního útoku na World Trade Centre v New Yorku v roce 1993, obviněn však nebyl.

Čtěte také: Policie kvůli islámské knize obvinila 55letého muže české národnosti

Sdílet:

Hlavní zprávy