Klub rváčů dostane v Číně zpátky původní konec. Cenzoři si ale přáli vítězství policie
"(NE)ŠŤASTNĚ AŽ DO SMRTI"
Čínská streamovací platforma Tencent Video, která si vysloužila ostrou kritiku za cenzurovanou verzi filmu Klub rváčů, vrátila kultovnímu americkému snímku původní konec. Informoval o tom zpravodajský web BBC. Dva hlavní protagonisté v působivém finále originální verze sledují vybuchující mrakodrapy, v kritizované upravené verzi se čínským divákům na obrazovce objevil nápis, podle kterého zvítězila policie.
Zatím v poslední verzi filmu na čínské streamovací platformě bylo obnoveno 11 z 12 chybějících minut. Podle hongkongského listu South China Morning Post nadále nejsou ve filmu scény, ve kterých je zobrazena nahota.
Konec dnes již klasického snímku režiséra Davida Finchera přináší velký dějový zvrat, při němž si vypravěč příběhu uvědomí, že postava jeho přítele Tylera Durdena, kterého ztvárnil Brad Pitt, je ve skutečnosti jeho imaginární alter ego. Vypravěč, kterého hraje Edward Norton, sám sebe střelí do tváře, čímž svoje alter ego zahubí. Po boku své přítelkyně ztvárněné Helenou Bonhamovou Carterovou se pak dívá na vybuchující budovy velkých bank, čímž zjevně naplnil svůj cíl rozvrátit systém.
Podvratný plán se však zřejmě nelíbil čínským cenzorům. Namísto scény plné explozí se na obrazovce objevil nápis: "Díky stopám poskytnutým Tylerem policie rychle odhalila celý plán a zatkla všechny zločince a podařilo se jí předejít výbuchu bomb. Po soudním řízení byl Tyler poslán do blázince, kde se mu dostalo psychologické péče. Z nemocnice byl propuštěn v roce 2012."
Cenzurovaný závěr si vysloužil posměch on-line a kritiku lidskoprávních skupin i čínských diváků, kteří dříve viděli původní verzi patrně v pirátské kopii. Na sociálních sítích se k cenzuře vyjádřil i spisovatel Chuck Palahniuk, který je autorem stejnojmenné knižní předlohy filmu. „Je to OPRAVDU úžasné. V Číně na všechny čeká dobrý konec,“ napsal se zjevnou ironií spisovatel na twitteru.
Zahraniční filmy v Číně před uvedením do tamní distribuce prochází tvrdou cenzurou. Od 90. let minulého století úřady povolují jen omezené množství cizích filmů, přes tamní regulátory většinou neprojdou filmy, které pojednávají o tabuizovaných tématech, například o masakru na pekingském Náměstí nebeského klidu z roku 1989 nebo o sexuálních menšinách.
Cenzura se nevyhnula ani loňskému speciálu seriálu Přátelé s podtitulem Zase spolu. Chyběly například scény s americkou zpěvačkou Lady Gaga, jejíž tvorba je v pevninské Číně zakázaná od loňského června, kdy se umělkyně setkala s tibetským duchovním vůdcem dalajlámou. Toho Peking označuje za separatistu.
Přepsání filmového finále je však neobvyklý i pro čínské cenzory. Ještě neobvyklejší je, aby následně upravený snímek vrátili do téměř původní podoby, píše BBC.