Babiš zakryl, že vlastní Čapí hnízdo. Pak čerpal dotaci EU

Dotace pro malý podnik

Babiš zakryl, že vlastní Čapí hnízdo. Pak čerpal dotaci EUNOVÉ
Foto: Foto: Farma Čapí hnízdo
3
Domov
Echo24
Sdílet:

Ministr financí a majitel Agrofertu Andrej Babiš v roce 2008 zakryl, že vlastní farmu Čapí hnízdo u Olbramovic na Benešovsku, aby na stavbu areálu získal 50 milionovou dotaci od Evropské unie. Kauzu znovu otevřel týdeník Euro. Peníze z fondů na podporu cestovního ruchu byly tehdy určené malým a středním podnikům, což ani jedna z Babišových firem nesplňovala. Šéf financí se k vlastnictví farmy, na kterou s oblibou zve na oficiální schůzky například velvyslance, přiznal až v roce 2014.

Babiš za účelem čerpání evropských peněz podle týdeníku Euro založil akciovou společnost Farma Čapí hnízdo. Firma s anonymními akciemi a neprůhlednou vlastnickou strukturou vznikla jen několik měsíců před udělením dotace přejmenováním jeho původní firmy ZZN Agro Pelhřimov.

„Projekt nebyl předmětem auditu komise,” řekla tisková mluvčí zastoupení Evropské komise.

Na konci roku 2013, tedy po pěti letech, k nimž se příjemce dotace zavazuje, že se o daný projekt bude starat, sto procent akcií společnosti Farma Čapí hnízdo koupila firma Imoba. Celou transakci pak dokončila v následujícím roce.

Vlastníkem firmy Imoba, která sdružuje Babišův realitní byznys, je společnost SynBiol. Tu vede blízký spolupracovník ministra financí a někdejší zaměstnanec Vysoké školy politické ÚV KSČ Alexej Bílek. Právě Bílek spolu s právníky měl podle Eura Babišovi poradit, aby vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo zakryl. Babiš přitom ještě před stavbou areálu koupil veškeré pozemky v okolí.

Podle výsledků šetření tuzemských úřadů zodpovědných za eurodotace získal současný ministr financí peníze z evropských fondů legálně. „Evropské komise nemá žádné informace, které by indikovaly, že projekt Čapí hnízdo nesplňoval daná kritéria způsobilosti. Projekt nebyl předmětem auditu komise,” řekla deníku E15 tisková mluvčí zastoupení Evropské komise v České republice Karolína Kottová. Podle protokolu se čeští kontroloři spokojili s tím, že příjemce dotací se skrývá za 20 akciemi na doručitele.

Čtěte také: Babiš plánuje setkání s úředníky. U sebe, na Čapím hnízdě

Evropská komise ve svých závěrech vycházela z informací Regionálního operačního programu Střední Čechy, který dotaci tehdy udělil. Podle úřadu do roku 2012 nebylo potřeba, aby měl žadatel průhlednou vlastnickou strukturu. Firma navíc splnila i ostatní formální podmínky včetně provozování činnosti minimálně dva roky a podnikání v oblasti cestovního ruchu. Není prý proto důvod udělení dotace zpochybňovat.

Lidé kolem Andreje Babiše ani samotný ministr financí se k nejasnému vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo nechtějí vyjadřovat. Babiš dříve prohlašoval, že firmu, která víceúčelový areál vlastní, nezná. Přesto jejím majitelům, „nějakým advokátům“, půjčil na stavbu 400 milionů.

Čtěte také: Ministr financí mezi svými. Jako Fantomas i nosič účtenky

Showbyz na Babišově farmě. Obsadila ji Česká miss

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články