Takový byl Hitler. V Thajsku zazní česká opera z Terezína

Brundibár v thajštině

Takový byl Hitler. V Thajsku zazní česká opera z TerezínaNOVÉ 3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Dětská opera Brundibár se dočkala své thajské verze. Hra, která měla premiéru v terezínském ghettu v roce 1943 a od té doby byla představena v různých jazycích po celém světě, bude na konci ledna k vidění v thajském Bangkoku v provedení skladatele Somtowa Sucharitkula.

„Když jsem před pár lety letmo zmínil druhou světovou válku před jedním z mých studentů, tak jsem zjistil, že o ní nic nevěděl,“ napsal v textu informujícím o chystaném thajském představení Brundibára Somtow Sucharitkul na svém Facebooku.

Spisovatel a skladatel, vystupující jako S. P. Somtow, dle svých slov poznal, že většina mladých Thajců nic o této části historie neví. Uvádí také, že zatímco svět v poslední době šokoval až chorobný zájem Asiatů o nacistickou kulturu či Hitlera, on by ke svým krajanům až tak kritický nebyl.

„Oni prostě neví, kdo Hitler byl, a určitě nikdy neslyšeli o holokaustu,“ napsal Somtow. „Tehdy jsem si uvědomil, že musíme sehrát operu Brundibár složenou skvělým českým skladatelem a odehranou více než padesátkrát dětmi v táboře Terezín.“ Somtow zdůrazňuje důležitost „čistého odboje" – kritiky pomocí slov a hudby.

Čtěte také: Psychopat Kim budí lítost. Film reálně ohrožuje KLDR

Příběh hry je o dětech s nemocnou maminkou, kterým flašinetář Brundibár (zpodobující Hitlera) sebral vydělané peníze. Ty se spolu se zvířátky nakonec dobudou spravedlnosti a peníze na mléko pro matku získají zpět. Několik veršů, které by se daly uplatnit celkově na útlak slabšího těmi silnějšími, se stalo symbolem života v Terezíně.

Sepsáno po Mnichově, premiéra až v Terezíně 

Autoři opery skladatelé Hans Krása a Adolf Hoffmeister napsali Brundibára v roce 1938. Premiéry se hra v Praze nikdy nedočkala, v srpnu 1942 byl Hans Krása transportován do Terezína, Hoffmeisterovi se podařilo uprchnout. Zde spolu s transportovanými židovskými dětmi zpaměti a za pomocí improvizovaných kulis hru poprvé sehráli. 

V roce 1944 hru shlédli dokonce zástupci Červeného kříže během inspekce tábora. Toho využili nacisté, kteří v rámci ukázání „ideálního židovského ghetta“ stvořili v Terezíně Potěmkinovu vesnici. Autor hry i děti ve hře vystupující zemřeli v osvětimských plynových komorách. 

Nesmrtelnost si hra zachovala paradoxně díky nacistickému propagandistickému filmu „Vůdce“, kde byly záběry ze hry v Terezíně použity. Opera byla hrána na prknech nejrůznějších světových divadel a dodnes se těší popularitě. Návštěvníci thajské adaptace mají od 22.1. do konce ledna možnost představení shlédnout zdarma.

Čtěte také: Ruský film roku šíří piráti. Rusové ho ještě nesměli vidět

Sdílet:

Hlavní zprávy