1 NÁMĚSTKYNĚ A KRAJSKÁ ZASTUPITELKA

Chovanec se pustil do zastupitelky za ANO. Hrozí jí odebráním mandátu

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) zbaví mandátu krajské zastupitelky ministerskou náměstkyni Kláru Dostálovou (ANO). Přistoupí k tomu, pokud ji královéhradecké zastupitelstvo neodvolá samo. Chovanec to řekl během své pracovní návštěvy Hradce Králové.

Krajští zastupitelé o věci hlasovali již na konci března a náměstkyni ministryně pro místní rozvoj Dostálovou zastupitelského mandátu zbavit odmítli. Zdůvodnili to tím, že nejsou právně erudovaní k tomu, aby posoudili nesoulad mezi dvěma zákony. Ministr vnitra proto kraj požádal o svolání dalšího jednání, zastupitelé budou o věci hlasovat v pondělí 24. dubna na svém řádném jednání. Věc zařadí jako mimořádný bod.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

„Nám nic jiného nezbývá. S panem hejtmanem jsme o tom hovořili, pan hejtman je připraven zařadit tu věc na jednání zastupitelstva Královéhradeckého kraje a pokud nedojde ke zrušení mandátu, budeme postupovat podle zákona a zrušíme to z moci úřední role ministerstva vnitra a pak nechť rozhodne soud,“ řekl Chovanec, který chce celou věc vyřešit co nejrychleji.

Podle Chovance je ve stejné situaci jako Dostálová i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová, která je středočeskou zastupitelkou. Poprvé středočeští zastupitelé věc řešili počátkem března, kdy bod o odvolání Drábové odmítli zařadit na program. Znovu by měli hlasovat 25. dubna.

Chovanec tvrdí, že obě zastupitelky musejí ve svém každém hlasování počítat s tím, že jejich mandát je neplatný. „My jsme deklarovali ten problém už na začátku, stanovisko ministerstva vnitra existovalo už před volbami a to se nemění. Dnes nemohou říkat, že žijí v dobré víře, když užívají mandátu krajského zastupitele, je na nich, jak se rozhodnou. Nechme to případně na nezávislý soud, ale je to běh na dlouhou trať a ony se budou muset zúčastnit pěti, šesti zastupitelstev,“ řekl Chovanec.

Dostálová pohrozila právníky a soudem

Dostálová v reakci na Chovancova slova dala najevo, že si odebrání mandátu nenechá líbit. Pokud ji ministr vnitra odvolá z funkce krajské zastupitelky, chce se obrátit na právníky a případně na soud. Dostálová je přesvědčená, že zákon neporušuje. „V případě, že mě zastupitelstvo opět odmítne odvolat, dle zákona o volbách do krajů mě může zbavit mandátu zastupitelky přímo ministr vnitra. Teprve následně po dohodě s právními zástupci se případně budu obracet na soud,“ uvedl pro Echo24 Dostálová.

Podle Dostálové ale ministr postupuje v souladu se zákonem o volbách do krajů. „Nicméně jsem přesvědčená, že nesoulad v zákonech o volbách do krajů a zákonem o státní službě může rozhodnout pouze soud. Jako náměstkyně ministryně postupuji v souladu se zákonem o státní službě, který mi funkci neuvolněné zastupitelky umožňuje,“ sdělila pro deník Echo24 Dostálová a dodala, že by se velmi nerada vzdávala pozice krajské zastupitelky, protože jí voliči v kraji udělili velmi silný mandát.

V říjnových volbách se do zastupitelstev krajů dostalo pět vysokých státních úředníků. Tři z nich už neslučitelnost mandátů vyřešili. Náměstek ministryně školství Robert Plaga se místa v zastupitelstvu Jihomoravského kraje vzdal. Naopak Jana Vildumetzová raději opustila místo náměstkyně ministra vnitra a stala se hejtmankou Karlovarského kraje. Náměstkyně ministra financí a zastupitelka Pardubického kraje Lenka Dupáková, dříve Jurošková, vyřešila dilema odchodem na mateřskou dovolenou. Hejtman hradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD) již dříve oznámil, že hradecký kraj vyvine zákonodárnou iniciativu, aby bylo v otázce neslučitelnosti funkcí jasno.

Podle Dostálové ale její případ nelze srovnávat s paní Vildumetzovou. „Ta je v pozici uvolněné zastupitelky a o uvolněných pozicích hovoří zákony jasně. Já jsem řadovou neuvolněnou zastupitelkou,“ řekla.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: ANO vyjednávání zaspalo. Neměli tolik slavit, ozývá se z Hradce Králové

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.