ČEZ prudce zdražil, další dodavatelé budou následovat
PLATBY ZA ENERGIE
Největší energetický hráč na trhu ČEZ od prázdnin znovu masivně zdraží jak elektřinu, tak plyn. Změna ceníku se nyní sice dotkne jen těch zákazníků, kterým končí fixace, lze však očekávat další zvyšování cen, a to i u dalších dodavatelů, kteří budou muset na stávající situaci reagovat. Mnoha lidem budou fixované smlouvy končit až na podzim, tehdy tedy mnoho domácností zažije šok v podobě až násobného růstu záloh. Lidé mnohdy také neví, že mohou výši předepsaných plateb odmítnout a dodavatel by jim měl vyhovět. Je však nutné počítat s tím, že zálohy odpovídají předpokládané ceně odběru energií. Může tak následovat nepříjemné překvapení v podobě velmi vysokého nedoplatku.
Do plateb domácností se zatím stále ještě nezačaly naplno promítat tržní ceny energií a drahé kontrakty, které musejí dodavatelé uzavírat. Ceny elektřiny i plynu jsou stále extrémně vysoké a týká se to i dlouhodobých kontraktů na další roky. Předpokládalo se, že ceny budou v příštích letech klesat, ruská agrese na Ukrajině a ještě větší prohloubení energetické krize pozitivnější očekávání překazily. Elektřina i plyn jsou tak na násobcích hodnot ze začátku roku 2021.
Zároveň však někteří analytici věští světlo na konci tunelu. Například podle Jiřího Gavora ze společnosti ENA nové ceny elektřiny a plynu, které ČEZ zveřejnil, ukazují maxima při současné situaci na velkoobchodním trhu s energiemi a mluví o „špičce ledovce“. Zároveň se ale domnívá, že celkový trh čeká ještě růst, neboť tyto ceny bude ČEZ dorovnávat i u ceníků pro další své zákazníky a zdražovat budou také ještě i další dodavatelé. Následně by ale ceny měly podle Gavora začít klesat.
„Pakliže budeme optimisticky předpokládat, že i velkoobchodní ceny elektřiny a plynu jsou na svém maximu, pokud pomineme vysloveně nějaké katastrofické scénáře, tak to je dobrá indikace, že z těchto opravdu vysokých úrovní, kdy už opravdu se jedná o ty troj- až čtyřnásobky proti rokům 2019 a 2020, očekávejme nasycení a potom pozvolný pokles,“ tvrdí analytik.
„Pohybujeme se kolem toho maxima, je to špička ledovce konečných produktů. Myslím si, že ani ČEZ nebude mít potřebu jít nad tuto úroveň. Ostatní obchodníci tam budou pochopitelně dorovnávat, ale dál to už nepůjde, není pro to nijaký zvláštní ekonomický důvod,“ dodal Gavor.
Aby velkoobchodní ceny elektřiny začaly klesat, a tím pádem měly i domácnosti levnější elektřinu, musí především zlevnit zemní plyn. Ten totiž jakožto závěrný zdroj výrobu elektřiny velmi zdražuje. Na to dlouhodobě poukazuje například vládní zmocněnec pro energetiku Václav Bartuška. „Cenotvorba elektřiny odpovídá době, kdy byl elektřiny nadbytek. Současný model, kdy závěrný zdroj, nejčastěji plynový, tvoří cenu pro všechny, je podle mne neúnosný,“ vyjádřil se nedávno pro deník Echo24.
Za plyn až o 70 procent více
Nové ceníky ČEZ se tedy u elektřiny dotknou stávajících zákazníků, kterým vypršela fixovaná smlouva a budou chtít uzavřít novou fixaci na rok, na dva nebo na tři roky. U stálých zákazníků se smlouvou na dobu neurčitou ČEZ od července zdraží jen plyn, cena elektřiny se zatím nezmění.
Nově zákazníci u ČEZ zaplatí za elektřinu při roční fixaci dvojnásobek loňské ceny, a to 11,22 korun za kilowatthodinu. Při fixaci na jeden rok se pak megawatthodina silové elektřiny bez distribučních a dalších poplatků nabízí například v časté sazbě D02d za 7803 korun. Co se týče plynu, například u tarifu, kdy odběratel používá plyn pouze na vaření, vzroste cena ze současných 2368 korun za megawatthodinu na 3950 korun, tedy o téměř 67 procent. Zákazníci, kteří nemají fixované ceny a mají smlouvu na dobu neurčitou, si u tarifu na ohřev vody připlatí z dosavadních 2142 korun za megawatthodinu na 3694 korun, tedy o 72,5 procenta více.
Dodavatelé zálohy navyšují i pokud spotřeba energií domácností není vyšší. Vypočtené ceny totiž odpovídají předpokládané ceně budoucího odběru a mají být nastaveny tak, aby chránily před případným nedoplatkem. Lidé však mají zároveň možnost u velkých dodavatelů zažádat o snížení záloh a mělo by jim být automaticky vyhověno. Například u ČEZ mohou zákazníci snížit výši až o desítky procent. Existuje však vždy povolený limit, který už nelze překračovat.