1 Kauza Čapí hnízdo

Policie s Čapím hnízdem ovlivňuje volby, tvrdí Pelikán. Chovanec ho žádá o vysvětlení

AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Ministr spravedlnosti zpochybnil postup policie v kauze Čapí hnízdo. Robert Pelikán (ANO) v rozhovoru pro Respekt podpořil tvrzení svého stranického šéfa Andreje Babiše, že se policie pokusila ovlivnit volby, když požádala sněmovnu o vydání Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) má Pelikán svá slova vysvětlit a nebo se omluvit.

„Každý, kdo alespoň zdálky viděl, jak se vyšetřují takovéhle věci, tak mu musí být zcela zřejmé, že jediným možným důvodem pro žádost o vydání, podanou několik týdnů před volbami, může být ovlivnění těchto voleb. V tom má Andrej Babiš nepochybně pravdu,“ řekl Pelikán Respektu.

Podle jeho tvrzení je načasování žádosti neobhajitelné ani z hlediska vyšetřování. „Uvědomte si, že tato žádost bude mít svou platnost jenom do dne voleb. Potom buď Andrej Babiš nebude zvolen do Poslanecké sněmovny, a v takovém případě by už nikdo žádnou žádost podávat nemusel, anebo zvolen bude, a v takovém případě tu žádost bude třeba podat znovu. To znamená, že tuto žádost někdo podává, aniž by tím v procesu vyšetřování získal cokoli, co může potřebovat,“ řekl v rozhovoru Pelikán.

Podpořil tak Andreje Babiše, který od počátku tvrdí, že žádost policie byla účelově načasována před blížící se sněmovní volby. Šéf hnutí ANO také v souvislosti se žádostí prohlásil, že „jsme jak v 50. letech“. V tomto případě Pelikán řekl, že mu takové přirovnání vadí. „Ale lidsky chápu, že ta situace je pro něj složitá a že ji prožívá intenzivně,“ dodal.

Ministr vnitra Milan Chovanec vyzval šéfa resortu spravedlnosti Roberta Pelikána, aby vysvětlil svá slova. V opačném případě se má omluvit. „V tomto státě fungují pravidla, fungují zákony a ani ministr vnitra nemá právo vidět do živého svazku, to je naprosto v pořádku. Stejně tak velmi omezeně do toho svazku může vidět ministr spravedlnosti, který požádá nejvyššího státního zástupce o to, aby mu ten svazek byl zpřístupněn. To znamená, že buď pan ministr má takové informace a ví něco co já nevím, pak ale si myslím, že by bylo slušné, že by měl povinnost to té vládě sdělit klidně v tom utajeném režimu. A pokud ty informace nemá, tak je to prostě vyfabulováno a aby kryl šéfa svého hnutí, aby případně překryl ten problém,“ řekl novinářům ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle Martina Plíška z TOP 09 jsou výroky ministra spravedlnosti skandální a nepřijatelné. „Nepatří do demokratického právního státu. Úplně jsem se vyděsil při jeho odpovědi, že po volbách bude vyšetřování policie zbytečnou prací. To říká ministr, který musí dbát na nestranný výkon dozoru státního zastupitelství a který má údajně ambici stát se po volbách ministrem vnitra. Doufám, že nebude ministrem vůbec ničeho, už teď by měl rezignovat,“ uvedl deníku Echo24 Plíšek.

Ředitel pražské policie Miloš Trojánek se ohradil proti tvrzením, že práce na kauze Čapího hnízda je politickou objednávkou. Před týdnem odmítl spekulace, že žádost o vydání poslanců Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO) k trestnímu stíhání byla načasována tak, aby ovlivnila podzimní volby do Sněmovny.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Šéfredaktor týdeníku Erik Tabery navíc poukázal, že ministr Pelikán po Respektu chtěl, aby rozhovor nevyšel. „Vyslovuji v něm svoje osobní názory, za nimiž si sice stojím, jsem ale zároveň přesvědčen, že bych je ve své současné roli veřejně prohlašovat neměl,“ napsal prý redakci Robert Pelikán.

Podle Taberyho navíc ministr reagoval na zveřejnění tvrzením, že tím Respekt porušil zákon. Pelikán už v rozhovoru říká, že nemůže vyjít bez jeho souhlasu. „Rozhovor je pořád ještě moje autorské dílo. Máme autorský zákon, bez mého souhlasu rozhovor nevyjde,“ uvedl Pelikán.

Policie požádala sněmovnu o vydání Babiše a Faltýnka 10. srpna v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo. Podezírá je z dotačního podvodu. Podle ní dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci samozřejmě neměl nárok. Způsobená škoda byla policií vyčíslena na 49 997 443,36 korun.

Kvůli žádosti s v pátek sešel sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jednání však přerušil s tím, že si na 30. srpna pozval oba politiky. Mimo ně chce slyšet i městského státního zástupce a policejního vyšetřovatele. O vydání, či nevydání poslanců musí rozhodnou celá dolní komora. Záležitost by měla řešit na schůzi, která začne 5. září.

Čtete také: Vydávání Babiše do rukou policie začalo

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.