Radní: Airbnb v Praze 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlením

AIRBNB? PRÝ NEBEZPEČNÝ FENOMÉN

Radní: Airbnb v Praze 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlenímNOVÉ
Staroměstské náměstí Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Aplikace Airbnb v Praze 1 zcela změnila poměry na trhu s bydlením. Fenomén sdíleného ubytování, pokud nebude regulován, je velmi nebezpečný pro každé město. Uvedl to radní Prahy 1 pro bezpečnost Ivan Solil (ČSSD). Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) nechce Praha 1 skončit jako skanzen, kde nebudou bydlet lidé, a proto volá po nových pravidlech pro sdílené ubytování.

„Berlín, New York, San Francisko, Londýn, Vídeň, Paříž, Amsterdam, Salzburg, Barcelona – všechna tahle města Airbnb regulovala nebo se s aplikací dohodla,“ uvedl radní. Radnice těchto měst podle něj tento fenomén pochopily mnohem dříve než Praha. „Je to fenomén, který pokud nebude regulován, pokud nebude mít pravidla, tak je velmi nebezpečný pro každé město,“ dodal radní.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Městská část nechce podle Lomeckého skončit jako skanzen, kde nebudou bydlet lidé. „Nemůžeme dopustit, aby městská část Praha 1 ztratila funkci bydlení, proto voláme po pravidlech,“ uvedl.

Poskytování ubytování v soukromí přes aplikace typu Airbnb tak podle něj musí dostat jak jasná legislativní pravidla, tak pravidla pro soužití Airbnb s nájemníky v jednotlivých domech. V centru působí v domech často sdružení vlastníků jednotek (SVJ). „Ti co pronajímají byty spotřebovávají daleko více služeb – výtahy, energie, vodu – a není možné, aby to platili ti ostatní obyvatelé domu, kteří jsou součástí SVJ,“ dodal starosta.

Čtěte také: Soudy a zákazy služeb jako Uber či Airbnb nezastaví překotný vývoj

V Praze 1 je nyní prostřednictvím Airbnb nabízeno 3500 bytů z celkového počtu 15 000. Radnice přitom eviduje pouze 427 bytů, ze kterých je odváděn poplatek. V Praze 1 je přihlášeno k pobytu zhruba 30 tisíc lidí. Celkem v Praze dosahuje počet nabídek ubytování na Airbnb 11 500.

Solil upozornil také na to, že hosté ubytovaní přes aplikace sdíleného ubytování nejsou nikde evidováni. „Desítky, stovky bytů jsou zaplaveny někým, o kom vůbec nevíme, kdo je. Desítky, stovky bytů způsobují to, že ostatní nájemci nebo vlastníci bytů ztrácí vlastní investice. Ty byty se stávají neuživatelnými. To všechno stojí mimo pravidla,“ dodal Solil.

Podle prezidenta Asociace hotelů a restaurací Václava Stárka tento fenomén neohrožuje hotelnictví, kterému se daří. „Ten, koho ohrožuje tato služba, pokud naroste do nějakých obřích rozměrů, je spíše veřejnost a centra měst,“ dodal Stárek. Centrum města se tak vylidňuje a stává se z něj pouze turistická atrakce.

„Airbnb je dobré pro rezidenty, umožňuje jim využít jejich nemovitosti ke zvýšení příjmu v době, kdy životní náklady stále rostou. Příjmy navíc tak využijí ke splácení hypoték či ke placení účtů. Umožňuje jim také zůstat v jejich domovech,“ uvedla regionální manažerka EMEA Airbnb Sofia Gkiousou. Airbnb podle ní spolupracuje s městy různými způsoby a chce, aby hostitelé platili férový podíl turistických a ubytovacích poplatků. Firma má řadu dohod například v Paříží či Amsterdamu, kde se automaticky vybírá poplatek přímo od hostů.

Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710.000. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Kromě Airbnb působí na trhu například HomeAway, Vacation Rentals, Vrbo, Flipkey, HouseTrip, Wimdu, 9flats či Roomorama.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Server Airbnb nabízel byt přímo v bydlišti Donalda Trumpa

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články