Soudy a zákazy služeb jako Uber či Airbnb nezastaví překotný vývoj

Týdeník Echo

Soudy a zákazy služeb jako Uber či Airbnb nezastaví překotný vývojNOVÉ 1
Ekonomika
Kryštof Pavelka
Sdílet:

Digitální revoluce s sebou přinesla i zcela nový typ ekonomiky. Situace, kdy většina občanů západních států má v kapse přístroj s permanentním přístupem k internetu, GPS modulem a neustále dostupným profilem na některé ze sociálních sítí, proměnila původní ideu sdílení nástrojů a služeb například na družstevní bázi do kvantitativně jiné úrovně. Rostoucí popularita takzvané sdílené ekonomiky či ekonomiky platforem mimo jiné souvisí s tím, že část mladší generace už zdaleka nesdílí víru rodičů v hromadění a vlastnění předmětů coby důkazu společenského postavení.

Společenský kapitál je už v určitých vrstvách společnosti důležitější než materiální statky. Zcestovalost, kulturní rozhled a celkově schopnost udržet si specifický vkus v neustále morfující krajině veřejného života, na hranici prolínání analogu a digitálu je pro část obyvatel Západu pod třicet mnohdy zásadnější než vlastnictví posledního modelu auta. Mladí lidé v Evropě i USA tráví své zahraniční dovolené v bytech lokálních vrstevníků, sdílejících místa k přespání přes platformu AirBnB, k nočním přesunům z klubu do klubu zase využívají řidiče carsharingových aplikací Lyft nebo Uber. Nic se v globalizovaném světě necení tak jako autenticita. Využít na dovolené pohostinství přátelsky naladěných místních, kteří vám určitě ukáží zaručeně lokální a typickou restauraci nebo doporučí koncert začínající, a tedy ještě dostatečně cool hudební senzace lokální scény, to je přesně ten druh zážitků, s nimiž se chtějí současní mileniálové vracet domů a chlubit na instagramových fotkách s rádoby vintage filtrem. Myšlenka carsharingu je zase lákavá z finančního hlediska a samotné slovo „spolujízda“ zní tak nějak dobrodružněji než fádní objednání vozu taxislužby. Jenže po odstranění módních termínů zůstane z ekonomiky platforem zase jenom byznys, řízený prostým systémem nabídky a poptávky. Finanční přínos sdílené ekonomiky by jen v zemích EU mohl podle studie Evropského parlamentu dosáhnout výše téměř 600 miliard eur. Státy i radnice velkých měst tak začínají hledat cesty, jak nové odvětví regulovat a standardizovat. A především – jak je lépe danit.

Z komunitní platformy k byznysu

Berlínská radnice loni v květnu učinila bezprecedentní krok, když zakázala majitelům nemovitostí pronajímat celé prostory přes aplikace typu AirBnB. Udělat si výlet do Berlína, zažít uvolněnou atmosféru čtvrti Kreuzberg, večer i ráno protancovat na mejdanu s aktuálně mimořádně populárním minimal technem a nakonec se, většinou neúspěšně, pokusit dostat do kultovního klubu Berghain patří v poslední době k dobrému tónu mezi alternativně (ovšem v mezích zákona) laděnou populací celé Evropy. Pro zástupy vousatých hipsterů a jejich partnerek ve falešných brýlích Ray-Ban, brázdící na kolech berlínské bulváry, představovalo až do května roku 2016 bydlení přes AirBnB věc první volby. Jednak byla nabídka sdíleného ubytování podstatně levnější než hotely, jednak hrál roli vkus: tradičním způsobem si z pohledu mladých cestovatelů hledá ubytování výletnická masa mamin a fotříků, kteří do Berlína přijeli okouknout muzea a nechat se natáhnout v předražených pastích na turisty. Lidé, kteří se do trendy velkoměsta na Sprévě vydali často za kratochvílemi, o nichž se v průvodcích nepíše, si pronajímáním pokojů v bytech kulturně i věkově spřízněných Berlíňanů kupovali i pocit, že do města a jeho života jaksi přirozeně patří.

Ale komunitní ráz platformy AirBnB z počátků její existencCelý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrimee nemohl vydržet věčně. Z pronajímání se rychle stal klasický byznys. Právě v městských částech vyhledávaných mladou generací návštěvníků začali podnikatelé skupovat byty a celoročně je nabízet na AirBnB. To už je model značně vzdálený původní vizi projektu, který se prezentoval jako alternativa pro studenty a baťůžkáře hledající za pár korun místo k přespání na cizím gauči. (Samotný název AirBnB ostatně v překladu znamená „matrace a snídaně“.) Majitelé bytů nabízených na AirBnB inkasovali měsíčně částky výrazně převyšující průměrný nájem v lokalitě, což začalo tlačit ceny zdejších nemovitostí nahoru. V Berlíně se přes sharingové platformy pronajímá více lůžek než v Hamburku, Kolíně, Mnichově a Frankfurtu dohromady a průměrná cena jednoho lůžka se pohybuje kolem 55 eur za noc. Místní obyvatelé, tedy právě ti, kdo vytvářejí specifický genius loci města, přestávali rostoucím cenám nájmů i služeb v populárních částech Berlína stačit. Tento jev, zvaný gentrifikace, je dobře popsaný už z předválečné Paříže, kdy se do levných lokalit na levém břehu Seiny začaly hrnout davy cizinců, především Američanů. Ti v bohémském prostředí Montparnassu a Latinské čtvrti hledali inspiraci a unikátní atmosféru tak intenzivně, až esprit místa úspěšně zlikvidovali.

V politicky tradičně levicovém Berlíně se tedy pokusili zabránit tomuto scénáři zákazem pronajímání bytů přes sharingové aplikace. Možnost sdílení jednotlivých místností zůstala. Počet rezervací přes AirBnB přesto okamžitě poklesl o čtyřicet procent. Z liberálně ekonomického pohledu jde o skandální rozhodnutí, obří zásah státu do svobody občanů volně nakládat s jejich majetkem. Oficiální vyjádření německé divize AirBnB záhy po květnovém zákazu na tuto strunu dovedně hrálo. Stojí v něm, že „Berlíňané chtějí jasná a jednoduchá pravidla, aby mohli i nadále sdílet své domovy s hosty“. Ve vyjádření lze opět zaslechnout podprahový motiv, že AirBnB nezprostředkovává běžné krátkodobé nájmy nemovitostí, nýbrž že jde o jaksi ušlechtilejší vztah mezi hostiteli a hosty. Realita posledních let neregulovaného fungování aplikací sdíleného ubytovávání však mnohem více připomínala nesentimentálně tvrdý byznys.

Argumenty protistrany, v tomto případě berlínské radnice, ale i radnic jiných velkých měst Evropy, mluví o tom, že kromě ekonomické svobody je třeba zohlednit i občanský rozměr. Soukromá výdělečná činnost de facto podnikatelů v oblasti sdílené ekonomiky dle tohoto názoru nesmí vést k neúměrnému zvyšování cen nemovitostí. Hrozí totiž, že z donedávna občansky živých částí města se stanou turistické skanzeny, kulisy, kam se návštěvníci ze zahraničí budou sjíždět za iluzí autenticity. Kromě toho je třeba zmínit i námitky tradičních hráčů v turistickém ruchu: hoteliérů, majitelů hostelů a penzionů. Ti – na rozdíl od pronajímatelů AirBnB – musí splnit řadu zákonných norem a z každého obsazeného lůžka platí denní poplatek; v Česku je to 12 korun. Částka slouží jako kompenzace „opotřebení“, jemuž jsou turisticky atraktivní destinace vystaveny. Berlínský model regulace sdílených krátkodobých pronájmů se tedy zdá jako přijatelná varianta, kombinující možnost přivýdělku pro majitele nemovitostí a zachování uživatelsky atraktivní možnosti privátního ubytování pro návštěvníky s udržitelnou cenou nájmů a služeb v žádaných lokalitách.

Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání Týdeníku Echo nebo na EchoPrime

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články