Twitterový účet En mémoire spojuje oběti útoků
SOLIDARITA S POZŮSTALÝMI
Páteční útoky v Paříži za sebou zanechaly více než sto mrtvých a mnohonásobně vyšší počet pozůstalých. Rodinní příslušníci jednotlivých obětí se sice ve většině případů neznali, nyní ale mají možnost se spolu spojit. Umožní jim to twitterový účet En mémoire, který zveřejňuje jména a příběhy zavražděných lidí.
Účet na sociální síti Twitter vznikl na popud amerického serveru Mashable, který chtěl ulehčit trápení lidí, kteří během útoků přišli o někoho blízkého. Pozůstalí sem mohou nahrávat fotky, jména a příběhy svých příbuzných či přátel, kteří přišli o život, když fanatici z Islámského státu rozpoutali ve francouzské metropoli peklo.
„Nohemi Gonzalez, 23 let, původem ze Spojených států,“ píše se vedle fotografie pohledné dívky, jedné z obětí útoků. V příspěvku věnovaném Nohemi zároveň stojí, že se jednalo a americkou studentku, která do Paříže přijela v rámci zahraničních studií. Přátelé ji prý nazývali „zářící hvězdou“.
Nohemi Gonzalez, 23, United States. A student studying abroad in Paris, called a "shining star." #enmémoire pic.twitter.com/hpu8UWoGn2
— En mémoire (@ParisVictims)
November 16, 2015
„Mathieu Hoche, 38 let, původem z Francie,“ píše se u dalšího příspěvku, který je věnovaný další oběti útoku. Podle příspěvku na Twitteru Hoche pracoval jako kameraman pro stanici France 24, miloval rokenrol a svého šestiletého syna.
Mathieu Hoche, 38, France. Cameraman for @France24. He loved rock & roll and had a 6-year-old son. #enmémoire pic.twitter.com/srFLvzRb67
— En mémoire (@ParisVictims)
November 16, 2015
Další obětí byla například třiadvacetiletá Francouzka Marie Lausch, adrenalinový nadšenec, který jezdil na kole BMX Mathias Dymarski a nebo šestadvacetiletý právník Valentin Ribet, o kterém jeho přátelé říkali, že měl „báječnou povahu“.
Mathias Dymarski, France. Rode BMX bikes and died with his girlfriend. #enmémoire pic.twitter.com/IxkryzEbcw
— En mémoire (@ParisVictims)
November 16, 2015
Vzhledem k tomu, že twitterový účet En mémoire byl založen jen před několika hodinami, se na jeho stránkách nachází jen necelá desítka obětí džihádistů. S tím jak ubíhají další hodiny však počet identifikovaných obětí neustále roste. Pokud někdo chce, aby se na stránkách objevil i jeho blízký, který při útoku zemřel, musí nahrát jeho fotografii a základní informace na Twitter a příspěvek označit hashtagem (štítkem) #enmémoire.