Bohatí Rusové. Odřízněme je od majetku

Komentáře
Sdílet:

Svět jen přihlíží, jak Rusko přepadlo Ukrajinu. Pod čerstvými zprávami o pohybu vojenských konvojů po Krymu zapadá, že Vladimir Putin si od Dumy nechal schválit možnost zásahu na celém území Ukrajiny. Západ se zatím zmohl jen na výzvy a středně razantní slovní výhrůžky, v jejichž síle se nedokáže shodnout. Nejtvrdší je Kanada, která už odvolala z Moskvy velvyslance a odmítla účast na summitu G 8 v Soči. Na něj nepřijedou ani Američané, Francouzi a Britové. Americký ministr zahraniční John Kerry pohrozil Moskvě sankcemi, které ji budou zcela izolovat, a zmínil i vyloučení z G 8. Proti čemuž se hned ohradilo Německo.

Plošné sankce by byly samozřejmě pro Rusko tvrdou ránou. Závislost na plynu není jednosměrná. Evropa ho potřebuje, ale stejně tak Moskva potřebuje, aby ho od ní někdo kupoval. Navíc je závislá na dovozu téměř všeho spotřebního zboží včetně potravin. Najít ze dne na den zákazníky pro plyn a ropu v Číně není realistické. I Peking si navíc ve svých výrocích z posledních hodin drží od Ruska odstup. Jenže aby sankce Moskvu skutečně bolely, musel by ji skutečně Západ izolovat kompletně. To není realistické. V této chvíli je těžko představitelné, že by na ně přistoupilo Německo nebo Itálie. Byla by to navíc hra nervů, protože by se do pozice rukojmích dostala střední a východní Evropa od Slovenska po Bulharsko, která je na ruském plynu závislá.

Pro začátek stojí za úvahu cílené finanční údery. Na těch není třeba až tak široká shoda a každá země je může provést ve vlastní režii. Věrchuška Putinova nejbližšího okruhu od důstojníků KGB po oligarchy nechce žít, investovat a hromadit majetek v chaosu, korupci a mocenských poměrech, které doma vytváří. Peníze mají ve Švýcarsku a v Rakousku. Ve velkém skupují nemovitosti v nejdražších čtvrtích Londýna, na Azurovém pobřeží od Nice po Monte Carlo, oblíbili si Miami. Ti nejvíce exponovaní pro jistotu vyvezli na Západ své rodiny, kde si užívají luxusu, bezpečí a civilizačních standardů, které doma nejsou k mání. Rychlé odříznutí Putinovy suity od majetku je silná karta, kterou má Západ v ruce a neměl by váhat ji použít. Snad mají tajné služby perfektní přehled o osobních majetcích Putinových nejbližších. Na váhání není čas. Za pár dní, kdy budou létat výhrůžky totální ekonomickou izolací, můžou už být peníze a firmy převedeny z Londýna a Ženevy do temných off shorových destninací, které nemá Západ pod kontrolou. Pro londýnské bankéře a realitní obchodníky z jižní Francie jsou samozřejmě miliardy putinovské věrchušky důležitým zdrojem příjmů, takže ani tady cílené údery na majetky nemusí projít úplně snadno.

Ta debata se týká i nás. Praha nebo Karlovy Vary jsou také oblíbeným cílem bohatých Rusů. Bezpečnostní informační služba už opakovaně před vazbami a aktivitami těchto skupin varovala. Snad už intenzivně pracuje na seznamu těch, kdo patří do putinovských kruhů. Zajímavé bude, jak vyhodnotí třeba prezidentova poradce Martina Nejedlého, financovaného ruským Lukoilem.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Echo Prime Time Pavla Štrunce

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz