Bitva mezi legionáři: obviňují se z rozkrádání milionů
Spory o majetek
K letošnímu 100. výročí vzniku legií se chystá i věrná replika vlaku, kterým českoslovenští vojáci jezdili v letech 1918 až 1920 po Transsibiřské magistrále. Na rekonstrukci vozů za miliony korun se používají taky peníze, které jako sponzorský dar poslaly desítky obcí. Většinu historických kopií přitom dosud postavila firma, v níž figuruje místopředseda Československé obce legionářské Jindřich Sitta.
Podle kritiků současného vedení legionářské obce je Legiovlak jedním z příkladů podezřelého financování organizace, která sdružuje veterány z druhé světové války, vysloužilé vojáky z mírových misí nebo jejich sympatizanty. Předsednictvo organizace kritiku odmítá, tvrdí, že hospodaření organizace je naprosto transparentní.
Legionáři dostávají i miliony od státu
Legionářská obec rozhodně nepatří mezi chudé. Vlastní hotel na výhodném místě v Praze a dostává i milionové dotace z ministerstva obrany. Resort letos rozdělil mezi nevládní sdružení zhruba 19 milionů korun, přičemž na legionáře připadla více než polovina – 11,5 milionu.
Podle generála Alexandra Beera, který bojoval u Sokolova nebo na Dukle, jde současnému vedení legionářské obce spíše o peníze než o veterány. „Jde jim o majetek, o nic jiného,“ řekl pro ECHO24.cz sedmadevadesátiletý Beer, který je nositelem nejvyššího státního vyznamenání Řád Bílého lva.
„Jde jim o majetek, o nic jiného,“ říká sedmadevadesátiletý generál Beer
Na protest proti neprůhlednému hospodaření opustil nedávno vedení Československé obce legionářské Emil Cigánik, někdejší účastník zahraničních misí. „Nemohl jsem souhlasit s tím, co se tam děje,“ poznamenal Cigánik. Veškerou moc v organizaci podle Beera a Cigánika soustředí předseda obce a jeho zástupce Pavel Budinský a zmiňovaný Jindřich Sitta. „Když se někdo ozve s kritikou, jiným názorem, řeší to předseda Budinský tak, že podává návrh na vyloučení z důvodu rozbíjení jednoty organizace,“ tvrdí Cigánik.
Vagon bez výběrového řízení
Vedení legionářské obce označuje tvrzení Beera a Cigánika za pomluvy. Dokládá to na příkladu repliky legionářského vlaku. „Na opravu Legiovlaku proběhlo výběrové řízení, společnost bratra Sitty nabídla nejnižší cenu. Za nesprávné bychom považovali, kdyby to bylo jinak,“ řekl pro ECHO24.cz mluvčí legionářské obce Miloš Borovička. Dodal, že výběrové řízení bylo naprosto standardní a nikoho nezvýhodňovalo.
„Bývalý místopředseda Cigánik byl seznámen s výsledky výběrového řízení a souhlasil se zadáním zakázky a hlasoval pro schválení smlouvy. Jeho útoky vůči bratru Sittovi jsou pro nás nepochopitelné,“ dodal Borovička.
Podle Cigánika ale začala Sittova firma s rekonstrukcí prvního vagonu před tím, než měla cokoli schváleného od legionářské obce, doposud na provedené práce nebyla uzavřena žádná smlouva, vagon je takzvaně deponován u firmy pana Sitty. "K dalším vagonům jsem se nikdy nevyjadřoval a nezpochybňoval je," dodal Cigánik.
Někteří lidé, kteří pracují pro Sittovu firmu, dlouhodobě podle Cigánika pracují i pro obec legionářskou.
Kauza hotel Legie
Cigánik a generál Beer kritizují vedení legionářské obce i kvůli hospodaření s hotelem Legie v širším centru Prahy. Jeho bývalý nájemce totiž za hotel neplatil a Beer tvrdí, že ještě jako funkcionář organizace marně několik let usiloval o vypovězení smlouvy. Předseda Budinský to prý dlouho blokoval. Bývalý místopředseda Cigánik dodal, že přes Budinského neprošla připravená smlouva s advokátní kanceláří, která by 24milionový dluh od bývalého nájemce vymáhala.
„Za dva měsíce jsem našel nového nájemce, který legionářské obci řádně platí za hotel i sousední pozemek,“ řekl pro ECHO24.cz Cigánik. Spolu s Beerem mají podezření, že Budinský a Sitta chtějí z hotelu získat peníze pro sebe.
Na opravu Legiovlaku proběhlo výběrové řízení, společnost bratra Sitty nabídla nejnižší cenu.
Podle vedení legionářské organizace je to ale přesně naopak. „Byla to právě skupina osob kolem bratra Beera, která měla v úmyslu hotel Legie v minulosti prodat a výtěžek rozdělit mezi určené členy,“ tvrdí mluvčí legionářů Miloš Borovička.
Poznamenal, že hotel prakticky není možné prodat, protože by o tom musely rozhodnout tři čtvrtiny delegátů republikového sněmu, což je podle Borovičky nepravděpodobné.
Organizace nyní vede několik sporů s bývalým nájemcem. Jeden už legionáři vyhráli, druhý taky, ale zatím nepravomocně. Plán bývalého místopředsedy Cigánika vymáhat dluh prostřednictvím advokátní kanceláře označil mluvčí Borovička za nevýhodný, a proto ho předsednictvo neodsouhlasilo.
„Z navrženého způsobu vymáhání existovala obava, že se advokátní kancelář na základě plné moci domluví s nájemcem na uhrazení zlomku vymáhané částky, větší část dluhu odpustí a inkasuje poměrně velkou provizi,“ konstatoval mluvčí legionářů Borovička.
Bývalý místopředseda Cigánik k tomu dodal, že problematiku vypořádání dluhů s bývalým nájemcem začal řešit na výslovnou žádost a prosbu místopředsedy Sitty, který prohlásil, že má strach a obavy, jak to předseda Budinský s vypořádáním dluhů za hotel a hotelem vůbec myslí. Následně bylo s advokátní kanceláří za účasti Sitty připraveno variantní řešení.
"To platilo do okamžiku, než se s návrhem seznámil bratr předseda a následně byl vymyšlen požadavek na závazek advokátní kanceláře na minimální vymoženou částku. S tímto řešitel logicky nechtěl souhlasit. Podle dohodnutých podmínek si kancelář nárokovala odměnu pouze v případě úspěšného řešení," řekl Cigánik, podle něhož by v případě neúspěchu nedostali právníci ani korunu.
"Podle mého názoru prosazuje předseda Budinský zdlouhavé soudní řešení, které mimo jiné plně vyhovuje dlužníkovi. Může si v pohodě vymýšlet a nárokovat svoje požadavky," dodal Cigánik.