Somálští piráti se chtěli zmocnit tankeru. Policisté útok odrazili
Unesený tanker
Mezi námořní policii a piráty v částečně autonomním somálském státě Puntland propukla přestřelka. Policie obklíčila ropný tanker, kterého se začátkem týdne zmocnili ozbrojenci, a snažila se zabránit, tomu, aby si piráti na loď brali zásoby. Při následné přestřelce byl jeden příslušník námořní policie zraněn a je ve vážném stavu. Únosci původně žádali výkupné, nakonec ale loď po vyjednávání opustili. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP.
Mezi námořní policii a piráty kotvícími u pobřežního města Alula v částečně autonomním somálském státě Puntland propukly dnes odpoledne střety. Policie tanker obklíčila a snažila se zabránit tomu, aby si únosci na loď brali zásoby. Při přestřelce byl jeden policista vážně zraněn.
Tanker Aris 13 se původně plavil z Džibutska do Somálska. Šlo o první únos velkého komerčního plavidla na této trase od roku 2012. Na palubě byla osmičlenná srílanská posádka, kterou piráti drželi jako rukojmí.
Tanker podle webu Equasis vlastní panamská společnost Armi Shipping. Za jeho vedení však zodpovídá společnost Aurora Ship Management, která sídlí ve Spojených arabských emirátech. Plavidlo je nyní na cestě do přístavu Bosasso.
Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237krát a vzali si stovky lidí jako rukojmí. Od prosince 2008 se v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN uskutečňuje u břehů Somálska protipirátská operace EU nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018. V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska nebo Indie. Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech klesl.