Piráti, kteří u Somálska unesli ropný tanker, žádají výkupné

Unesený tanker

Piráti, kteří u Somálska unesli ropný tanker, žádají výkupnéNOVÉ
Motorový člun s piráty Foto:

REPROFOTO: Printscreen ČT24

2
Svět
Echo24
Sdílet:

Piráti, kteří se u somálských břehů zmocnili ropného tankeru s osmičlennou srílanskou posádkou, žádají za vrácení lodi výkupné. Informovala o tom protipirátská operace Evropské unie. Výše požadované částky zveřejněna nebyla. Ozbrojenci přepadli tanker v pondělí. Jde o první únos velkého komerčního plavidla na této přepravní trase od roku 2012.

„Protipirátská operace EU, která nyní působí u somálských břehů, obdržela od kapitána tankeru Aris 13 plujícího pod komorskou vlajkou zprávu, že plavidlo i posádku nyní zadržuje několik zřejmě ozbrojených pirátů u severních břehů Puntlandu, blízko města Alula,“ stojí v úterním sdělení protipirátské operace Atalanta. Puntland je částečně autonomní stát na severu Somálska.

Protipirátská operace po oznámení únosu vyslala ze základny v Džibutsku letouny ve snaze získat s lodí rádiové spojení. Telefonní spojení přes londýnské ustředí bylo navázáno v úterý večer.

Tanker Aris 13 podle webu Equasis vlastní panamská společnost Armi Shipping. Za jeho vedení však zodpovídá společnost Aurora Ship Management, která sídlí ve Spojených arabských emirátech.

Somálští piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237 krát a vzali si stovky lidí jako rukojmí. Od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN působí u břehu Somálska protipirátská operace EU nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018.

V regionu se vedle lodí Atalanty ve snaze omezit pirátské aktivity pohybují také plavidla dalších zemí NATO, ale i Číny, Ruska, Japonska nebo Indie. Počet pirátských útoků vzhledem ke zvýšeným bezpečnostním operacím v posledních letech klesl.

Čtěte také: Výkupné za unesené pracovníky? Humanitární pomoc

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články