Souboj slavných: Bílý dům láká Clintonovou i dalšího Bushe
Ostře sledované kandidatury
Barack Obama sice v lednu oslavil teprve první rok ze svého druhého funkčního období, ovšem zákulisní kampaň cílená na zvolení jeho nástupce se v USA pomalu rozbíhá už teď. Prozatím vše nasvědčuje tomu, že největší šance uspět v prezidentských volbách v roce 2016 mají dvě osoby: Hillary Clintonová a John Ellis “Jeb“ Bush. Tito příslušníci slavných jmen nenechávají média v čele se CNN, The Time nebo The Washington Examiner chladnými, a proto o jejich možné, dosud oficiálně nepotvrzené kandidatuře, nadšeně polemizují.
Z posledního průzkumu veřejného mínění organizovaného CNN vyplývá, že si Hillary Clintonová před svými konkurenty o prezidentskou nominaci v rámci Demokratické strany stále udržuje velký náskok. Překvapivé a mírně znepokojivé ale je, že od začátku roku 2014 několik procentních bodů ztratila.
,,Clintonová pořád drží první místo, ale průzkum naznačuje, že někteří demokraté začínají uvažovat i o jiné alternativě, třebaže žádnou, na které by se shodli, zatím nenašli," vysvětluje Keating Holland, šéf průzkumu CNN.
,,Hillary se v médiích objevuje nonstop. Lidé ji proto vnímají už jen jako političku. To by jí mohlo uškodit,“ říká John King, korespondent CNN. ,,Ovšem na druhou stranu dost pochybuji o tom, že by se ještě objevil nějaký nový vážný prezidentský kandidát z Demokratické strany. Pokud však budou její preference postupně klesat, mohlo by to vyvolat minimálně vnitrostranickou diskuzi," dodává King.
Bill Clinton: ,,Hillary má moji plnou podporu.“
Clintonová, která se o demokratickou kandidaturu na post prezidenta USA ucházela již v roce 2008, kdy prohrála s Obamou, své rozhodnutí týkající se účasti v dalších primárkách oznámí do konce letošního roku.
I Bill Clinton se k manželčině kandidatuře prozatím vyjadřuje značně diplomaticky: ,,Nevím, co Hillary plánuje, ale ať to bude cokoliv, bude mít moji plnou podporu," řekl v loňském rozhovoru pro The Time.
Bushovi chtějí mít v Bílém domě třetího zástupce
Na republikánském seznamu potenciálních prezidentských uchazečů dominuje Jeb Bush, bývalý guvernér státu Florida, a senátor Rand Paul. Bushe podporuje až 13 % republikánů, a to navzdory přání jeho matky Barbary, která si kandidaturu svého mladšího syna nepřeje.
Rovněž Jeb Bush prohlásil, že své konečné rozhodnutí oznámí veřejnosti a Republikánské straně do konce roku 2014. V současné době je však u něj pozorovatelná zvýšená aktivita naznačující rozbíhající se zákulisní kampaň. V uplynulých týdnech totiž po Státech podnikl několik cest, během nichž vyslovil pár politických projevů a utužoval vazby se sponzory.
Toho si ostatně všiml i jeho starší a slavnější bratr George W. Bush. Ten se o bratrově kandidatuře vyjádřil minulý týden pro CNN následovně: ,,Doufám, že Jeb bude kandidovat. Myslím, že by byl skvělým prezidentem. Nemám sice nejmenší ponětí, co se mu odehrává v hlavě, ale určitě si o tom spolu promluvíme. Až bude připraven. Ale všiml jsem si, že poslední dobou docela dost cestuje...“
The Washington Examiner s odvoláním na zdroj blízký Republikánské straně píše, že je Jeb podporován a motivován právě svým otcem a starším bratrem, bývalými prezidenty Spojených států amerických. ,,Nechává si otevřené všechny dveře a možnosti,“ vyjádřil se k tomu Jebův syn George P. Bush, aby vzápětí dodal poněkud přínosnější informaci, že otec “kandidaturu vážně zvažuje“.
Bude se Američanům líbit nová první dáma?
Nyní nastává čas na to, aby si Jeb Bush “otestoval terén“. Důležité pro něj bude vypozorovat, s jakými reakcemi se setkají jeho politické ideje, například jeho pohled na imigrační reformu a podpora kontroverzních jednotných vzdělávacích standardů. Stejně tak zajímavé bude sledovat to, jak veřejnost přijme jeho manželku.
S ohledem na Jebův umírněný postoj k imigraci a vzdělávání se očekává, že pro něj bude obtížné získat podporu pravého křídla Republikánské strany. Na druhou stranu se mezi jeho příznivce řadí konzervativní hnutí Tea Party a evangelické hnutí. Ti všichni jej dobře znají především z let 1999 až 2007, kdy působil ve funkci guvernéra státu Florida. Právě na klíčové Floridě má Bush nebývale silnou skupinu příznivců. Od roku 1964 navíc všichni prezidentští kandidáti, kteří byli v prezidentských volbách úspěšní, boj o "Sluneční stát" vyhráli.