Stovky Čechů se omlouvají Putinovi. Kvůli kritice za Ukrajinu i Sýrii

Podpora Moskvy z celého světa?

Stovky Čechů se omlouvají Putinovi. Kvůli kritice za Ukrajinu i SýriiNOVÉ 1
Domov

Kristýna Novotná

Už i po českých sociálních sítích začala kolovat petice, ve které se lidé omlouvají prezidentovi Vladimiru Putinovi a ruskému lidu za chování svých vlád a médií, a to nejenom kvůli konfliktu na Ukrajině, ale nově i kvůli kritice ruské intervence v Sýrii. Online dokument podepsalo údajně už zhruba 91 tisíc lidí z celého světa, několik posledních stovek signatářů pak pochází přímo z Česka.

„Vážený prezidente Putine, jako členové globální komunity žijící v realitě bychom rádi rozšířili naše uznání a podporu rozhodnutí Ruské federace zajistit humanitární a vojenskou pomoc Sýrii. Zahájení leteckých úderů v Sýrii proti teroristům z ISIL přišlo v kritický moment,“ píše se v úvodu druhého otevřeného dopisu na portálu Dearputin.com.

V dokumentu se kritizují západní státy, které se údajně od roku 2011 snaží o rozklad Sýrie tím, že cvičí a zásobují zbraněmi zahraniční žoldáky. Ti pak podle dopisu „vedou brutální kampaň“ proti Syřanům a vládě demokraticky zvoleného prezidenta Bašára Asada.

„Tito teroristé a náboženští fanatici nereprezentují vůli Syřanů, jejichž většina podporuje prezidenta Assada. A zatímco Západ podporuje destabilizaci, válku a chaos, Rusko pevně pokračuje v politice dialogu, spolupráce, mezinárodního práva a pořádku,“ pokračuje autor v textu, který se i dále nese v protizápadním a protiamerickém duchu.

Oba dopisy jsou na stránkách dostupné v jednadvaceti jazycích včetně češtiny, švédštiny, chorvatštiny nebo třeba japonštiny. Obsahují odkazy na články z ruských i proruských serverů a pod přezdívkou Dear Putin existuje i twitterový účet. Autor však zůstává neznámý.

„Upřímně řečeno, tento dopis jsem zaznamenal již před několika měsíci. Autora neznám, s textem se ztotožňuji. Ten dopis jistě květnatě odpovídá tomu, co si stále více lidí na světě myslí, že totiž Rusko na Blízkém východě bojuje za naši civilizaci proti všem druhům džihádismu,“ uvedl deníku ECHO24.cz „přítel Ruska“ Jiří Vyvadil, který Putinovi loni na podzim adresoval obdobný dopis, a dodal, že online petici „pochopitelně spolupodepsal“.

O stránce píší ruská média

Dokument vznikl už před rokem, tehdy se věnoval pouze situaci na východě Ukrajiny a ruskému zapojení do konfliktu. „Vážený prezidente Putine a ruský národe, přijměte laskavě naši omluvu za chování našich vlád a médií,“ začíná původní text obhajobu počínání ruského prezidenta.

Ruský prezident dokázal podle autora textu zamezit i přes „nekonečný proud lží a provokací“ tomu, aby bylo Rusko „vtaženo“ do nukleární války. O tu prý stojí vlády zemí Západu spolu se Spojenými státy, aby zakryly své vlastní zločiny. Mediální prezentace role Ruska v ukrajinském konfliktu je pak podle dokumentu „překroucená“ a Putina staví do pozice agresora.

Na webu nejde najít žádné kontaktní údaje, ani dohledat její stopu na internetu. Podle rádia Svobodná Evropa (RFE/RL), které na petici upozornilo již loni na podzim, začal dokument kolovat nejdříve na ruských sociálních sítích.

Stránka ale zaujala i ruská média. Vládní deník Rosijskaja gazeta o webu informoval s titulkem ‚Evropané žádají Vladimira Putina o odpuštění‘, bulvární list napojený na ruské bezpečnostní složky Life News zas napsal ‚DearPutin.com získává na popularitě‘, uvedlo RFE/RL.

Podle proruského webu otevřený dopis podepsalo už asi 91 tisíc lidí. Mezi údajnými signatáři jsou lidé z Česka, Německa, Austrálie, Francie, ale i Kazachstánu či Slovinska, a hlavně z Ruska. Pravost podpisů ale nelze ověřit – signatář musí uvést pouze jméno, emailovou adresu a vybrat zemi, odkud pochází.

Čtěte také: Podporujeme syrské povstalce, tvrdí Rusko. Povstalci o ničem nevědí

Sýrie slouží jako testovací hřiště pro nové ruské zbraně