Zeman na Albertově: Tento národ si zaslouží vládnout sám

Projev o "mediální masáži"

Zeman na Albertově: Tento národ si zaslouží vládnout sámNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Média manipulují veřejností. Nikomu se nemá říkat „xenofob“ či „islamofob“. A hlavně: „Tento národ si zaslouží, aby si vládnul sám a aby mu nikdo, opakuji nikdo, z vnějšku nediktoval, co má a co nemá dělat.“ Toto mimo jiné zaznělo během projevu prezidenta Miloše Zemana na pražském Albertově, kde vystoupil u příležitosti výročí 17. listopadu – po boku odpůrců islámu.

A právě názory na islám, respektive na uprchlíky přicházející převážně z muslimských zemí se nesly i jeho projevem. ,,Když se ptám, co způsobuje migraci, pak vím, že velká většina těchto migrantů jsou mladí, dobře živení muži. A já se ptám, proč tito muži nebojují za svobodu své země proti Islámskému státu. A pokud přichází ze zemí, kde se nebojuje, ptám se, proč nepracují pro svoji vlast a pro její zvelebení, aby jejich země překonala dosavadní zaostalost?“ prohlásil Zeman ve svém projevu poté, co začal mluvit o migrační krizi. Tu označil za příklad „mediálních masáží“, které podle něj hýbou národem.

Zeman nejdříve připomenul ovlivňování názorů lidí v minulosti ze strany nacistů a později komunistů. „Dnes žijeme ve svobodné společnosti, kde vymývání mozků je obtížnější, než bylo v minulosti. Ale to neznamená, že neexistuje. Existuje manipulace, která má spoustu krásných názvů,“ prohlásil a svým příznivcům, kteří jeho slova oceňovali potleskem, tři „krásné názvy“ i uvedl: „Někdo se prohlašuje za ‚value leaders‘, čili hodnotové vůdce, a prohlašuje o sobě, že právě on je oprávněn říkat nám, jaké hodnoty máme, a tedy i jaké nemáme, sdílet. Jiný se prohlašuje za takzvaný ‚opinion leader‘, tedy za vůdce veřejného mínění. A zpravidla jsou to rádoby elity, které se tímto způsobem snaží pouze zviditelnit, aniž by je kdokoli zvolil, a tedy oprávnil k takovému postoji. A to úplně nejstrašnější označení se jmenuje ‚opinion makers‘, tedy tvůrci veřejného mínění.“

Čtěte také: Hrad se na ‚extrémisty‘ z pražské kavárny připravil, hlásí Ovčáček

Tím ale příklady „mediální masáže“ neskončily. Zeman se ohradil i proti nálepkování, zvláště kritiků imigrace. „Domnívám se, že je zapotřebí tolerance vůči odlišným názorům, že každý má právo ve svobodné společnosti tento názor vyjádřit, ale také že opačný názor nesmí být ve skutečně svobodné společnosti umlčován a označován různými nálepkami nebo dokonce nadávkami, jako je: ‚extremisté, xenofobové, islamofobové, rasisté nebo fašisté‘“. A opět potlesk názorově spřízněného davu.

Zeman se nezapomněl ohlédnout i za loňskou vzpomínkovou akcí na Albertově, kdy na něj odpůrci pískali, pokřikovali a někteří i házeli vajíčka. „Nálepka či nadávka není argument a prokazuje pouze myšlenkovou nedostatečnost těch, kdo ji vyslovují. Stejně tak argumentem není řev, a právě řev je projevem fašistů, právě řev je projevem stáda, které se zde sešlo minulý rok,“ pronesl, tentokrát k přátelsky naladěnému publiku.

A svým příznivcům slíbil, že si své názory podrží i navzdory zmiňované „mediální masáži“: „Hlas prezidenta republiky má být hlasem národa, nikoli hlasem médií, nikoli jejich mediální troubou. I když přiznávám, že bych měl pohodlnější život, kdybych hlasem médií byl. Novináři, kteří píší každý den o něčem jiném, aniž by čemukoli rozuměli, by mě vychvalovali, jak krásné projevy pronáším. Ale dostal bych se do rozporu se svým národem,“ prohlásil prezident.

Přinejmenším se svým publikem na Albertově se ale do žádného rozporu nedostal. Po skončení jeho projevu se ozývalo skandování „Ať žije Zeman!“

Poté následoval zpěv hymny, kdy Zeman stanul na pódiu po boku šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky a poslance Úsvitu Marka Černocha. A slíbil, že příští rok se tu objeví znovu.

Čtěte také: ON-LINE: Zeman a Konvička na jednom pódiu. Zpívali hymnu

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články