Rozpočet Islámského státu: Jaké má příjmy a kam jdou výdaje

ÚČETNICTVÍ ISLAMISTŮ

Rozpočet Islámského státu: Jaké má příjmy a kam jdou výdajeNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Reprofoto: Youtube.com/Drop the Dodo
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejvýznamnější příjmy Islámského státu nepochází z prodeje ropy, ale z konfiskovaného majetku. Vyplývá to aspoň z uniklých dokumentů, které po sobě zanechali ustupující radikálové v syrském městě Dajr az-Zaur, odkud je vyhnala syrská armáda.

Uniklé dokumenty se tento týden objevily na serveru Jihadology.net poté, co je na síť nahrál muž vystupující pod pseudonymem Džawád Al-Tamími. Dokumenty mapují finanční operace radikálů z IS poblíž východosyrského Dajr az-Zauru v období od prosince 2014 do ledna 2015 a na jejich zveřejnění upozornil britský list The Independent.

Asi nejzajímavější zjištění je to, že těžba ropy není pro islamisty hlavním zdrojem příjmů, jak bývá někdy uváděno. Přestože je okolí východosyrského Dajr az-Zauru na zásoby „černého zlata“ bohaté, ropa tvořila jen 27,7 % jejich příjmů. I tak je to ale více než radikálové vyberou na daních (23,7 %) nebo kolik jim lidé zaplatí za dodávky elektřiny (3,9 %).

Zdaleka největší podíl celkových příjmů chalífátu (44,7 %) pak představují konfiskace nejrůznějších předmětů, které radikálové zabavují obyčejným lidem. Vzhledem k tomu, že Islámský stát na svých územích vládne neomezenou mocí, mohou radikálové zabavovat prakticky všechno – od půdy a hospodářských zvířat až po auta a pašované cigarety.

Tři čtvrtiny výdajů jdou na armádu

Kromě příjmů však uniklé dokumenty mapují i výdaje islamistů. Mezi těmi jednoznačně převládá žold vyplácený bojovníkům, který tvoří 43,6 % celkových výdajů. Spolu s penězi vydanými na náboženskou policii (10,4 %) a na zásobování základen (19,8 %) tak výdaje islamistů na represivní složky tvoří téměř tři čtvrtiny všech příjmů.

Samozvaný stát islamistů však alespoň část konfiskovaných prostředků vrací zpátky lidem. Z uniklých dokumentů vyplývá, že 17,7 % výdajů jde na sociální služby a dalších 5,7 % je určeno na vyplácení podpory. Na média, která jsou důležitá pro šíření islamistické propagandy, pak radikálové v Dajr az-Zauru vydávali jen 2,8 %.

Čtěte také: Islámský stát jako ideální místo k životu

Přestože je tedy Islámský stát alespoň prozatím schopen financovat všechny své operace, do budoucna by na tom mohl být hůř. Zahraniční média, mezi jinými britský list The Independent, upozorňují, že ekonomický model založený na rabování je dlouhodobě neudržitelný a dříve nebo později budou islamisté čelit vzpourám utlačovaných obyvatel.

Zahraniční tisk ovšem upozorňuje, že částky zveřejněné na serveru Jihadology.net se týkají jenom jedné provincie a v jiných oblastech chalífátu se proto mohou lišit. Vzhledem k tomu, že i v okolí Dajr az-Zauru, kde jsou ropná naleziště, se islamisté museli uchylovat ke konfiskacím, je docela dobře možné, že situace v jiných provinciích nebude jiná.

Čtěte také: Byrokracie u poprav a bičování. Islamisti zakázali i kulečník

Vrátili jsme se do doby kamenné, říkají uprchlíci z Islámského státu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články