1 Falešné profily hezkých žen

Hamas se pokusil hacknout mobily izrealským vojákům

, NOVÉ

Témata: ,

Palestinská teroristická skupina Hamas připravovala špionážní akci proti izraelské armádě. Podle zdrojů z izraelské tajné služby členové Hamasu předstírali, že jsou ženy, spřátelili se s vojáky na sociálních sítích a chtěli se pomocí „trojského koně“ získat přístup k jejich mobilům. Mluvčí Hamasu zprávu odmítl komentovat.

Radikálové posílali vojákům fotografie žen, které stahovali z facebooku a vydávali se za ně, přičemž s vojáky komunikovali hebrejsky včetně slangu. Armáda zveřejnila video, na němž jeden z vojáků popsal navazování kontaktu. Na facebooku ho prý oslovila žena a nabídla přátelství. „Postupně ten vztah sílil,“ řekl. Na návrh ženy si měl stáhnout aplikaci, která jim měla umožnit hovořit spolu přes video, ale program nefungoval. Ukrytý trojský kůň měl pak Hamasu získat kontrolu nad telefony vojáků. „Zjistil jsem, že to není dívka, ale člověk z Hamasu,“ řekl voják.

Hamas používal ukradené fotky dívek z Evropy nebo Izraele a na profilech jim dával židovsky znějící jména.

Armádní zdroj, který agentura AP nejmenovala, sdělil, že nabídce naletělo několik desítek vojáků. „Mohlo to způsobit značnou škodu, ale nakonec byla jen malá,“ doplnil.

Vojáci, kteří kontakt navázali, měli většinou nízké hodnosti. Členové Hamasu se zajímali o výcvik armády a o jednotky a zbraně používané v oblasti Pásma Gazy, jemuž Hamas vládne.

Armáda postup Hamasu odhalila, když vojáci začali hlásit podezřelé aktivity na sociálních sítích a když bylo objeveno, že se o kontakt s vojáky snaží lidé udávající o sobě falešné údaje.

V roce 2001 vylákali Palestinci na Západním břeh Jordánu šestnáctiletého Izraelce, když s ním přes internet navázala kontakt Palestinka, která předstírala, že je americká turistka. Palestinci mladíka zastřelili.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.