Nálet na uprchlický tábor byl válečný zločin, říká OSN

Válka na Blízkém východě

Nálet na uprchlický tábor byl válečný zločin, říká OSNNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Čtvrteční nálet na uprchlický tábor na severu Sýrie, při kterém zahynulo nejméně 28 lidí, včetně mnoha žen a dětí, ostře odsoudil Západ a OSN. Podle šéfa OSN Pan Ki-muna by se útok dal hodnotit jako válečný zločin. Rusko i syrský režim, který je podle nevládních organizací nejvíce podezřelý, odpovědnost za útok popřely.

Generální tajemník OSN nad incidentem, při kterém také pět desítek osob utrpělo zranění, vyjádřil velké pobouření. Znovu vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby pověřila Mezinárodní trestní soud, aby zahájil vyšetřování páchání válečných zločinů v Sýrii. Podle jeho mluvčího Stéphanea Dujarrica ti, kdo jsou odpovědní za útok, musejí být pohnáni k zodpovědnosti. Dujarric dodal, že se zdá jen stěží uvěřit tomu, že by šlo o nešťastnou náhodu.

Za naprosto neospravedlnitelný označil útok na civilisty, kteří opustili svoje domovy před násilím, americký Bílý dům. USA uvedly, že zatím nemají jistotu, kdo provedl úder, ale dodaly, že se v oblasti nevyskytovala letadla koalice vedené Washington v boji proti islamistům.

Útok na uprchlický tábor odsoudila i Francie. Žádá důkladné vyšetření náletu, který označila za „odporný a nepřijatelný čin, který by mohl být válečným zločinem či zločinem proti lidskosti“. „Nový útok, který záměrně cílil na civilisty, usmrtil na 30 lidí, včetně žen a dětí,“ uvedl mluvčí francouzské diplomacie. „Ti, kteří jsou za něj zodpovědní, musí být postaveni před soud,“ dodal.

Čtěte také: VIDEO: Poslední pediatr v syrském Aleppu zemřel při náletu na nemocnici

Tábor leží v oblasti Sarmadá a žije v něm asi 2000 osob, které prchly před boji v Halabu a dalších částech Sýrie. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR neupřesnil, jaká letadla nálet provedla, ale šéf místní tiskové agentury Šahbá, která stojí na straně opozice, řekl, že za náletem je syrská armáda.

Syrské jednotky ale popřely, že by nálet měly na svědomí. „Tyto zprávy, že syrské letectvo zasáhlo tábor pro uprchlíky v Idlibu, se nezakládají na pravdě,“ citovala syrská státní média z prohlášení armády.

Podle ruského ministerstva obrany nad syrským uprchlickým táborem v osudnou dobu nepřelétal žádný ruský letoun ani bezpilotní stroj, oznámil mluvčí Igor Konašenkov. Soudě podle toho, jak byl tábor poničen, mohli na něj úmyslně či neúmyslně vypálit střely teroristé z fronty An-Nusra, která v oblasti působí, dodal Konašenkov.

Čtěte také: Další syrská nemocnice terčem náletu. Byli to Rusové?

Syrští rebelové bojující proti režimu prezidenta Bašára Asada v pátek obsadili strategickou vesnici Chán Túmán, kterou dosud ovládaly provládní síly. V bitvě přišlo o život nejméně 43 povstalců a 30 provládních bojovníků, uvedli opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Získání kontroly nad vesnicí potvrdilo několik povstaleckých zdrojů, syrská armáda to zatím popírá.

Vesnice se nachází šest kilometrů od Halabu, kde v uplynulých týdnech probíhaly tvrdé boje. Na jejím dobytí se podíleli bojovníci ze skupiny Džajš al-Fatah (Armáda dobytí), což je koalice skupin bojujících na západě a severu Sýrie. Nejznámějším členem této koalice je fronta An-Nusra napojená na teroristickou síť Al-Káida.

Podle SOHR bojovali v bitvě na straně Džajš al-Fatahu i povstalci, kteří nepatří k islamistickému křídlu. Nešlo ale o žádné zástupce Syrské svobodné armády, která podporuje diplomatické úsilí o vyřešení konfliktu. Chán Túmán leží poblíž silnice spojující Damašek s Halabem.

V oblasti Halabu platí od středeční půlnoci příměří vyjednané Spojenými státy a Ruskem. Syrská armáda uvedla, že klid zbraní bude trvat 48 hodin, tedy ve čtvrtek a v pátek. Násilnosti v Halabu si za poslední dva týdny vyžádaly na 300 obětí.

Čtěte také: Konec příměří v Sýrii? Rusové s Asadem prý obkličují povstalecká města

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články