Konec přátel Zdeňka Bakaly, Michaela tvrdě čistí

Konec přátel Zdeňka Bakaly, Michaela tvrdě čistí 1
Komentáře

GhostBuster

Manželka Zdeňka Bakaly Michaela začala tvrdě uplatňovat moc v rodinném impériu, z něhož jsou nejviditelnější uhelné doly OKD, vydavatelství Economia (Hospodářské noviny, Respekt, Aktuálně). Nejnovější obětí upevňování pozic je Jan Macháček, který před několika dny oznámil, že končí nejen jako dlouholetý komentátor ve vydavatelství Economia, ale také v Knihovně Václava Havla, jejímž největší donátorem jsou právě manželé Bakalovi. Je už v pořadí třetím člověkem s přímým kontaktem na Zdeňka Bakalu, který v impériu končí. Jan Macháček se zároveň dlouhodobě netají sympatiemi k Andreji Babišovi, kterého vidí jako pokračovatele odkazu Václava Havla, a proto míří do Babišových Lidových novin.

Michaela Bakala ukázala svou sílu už při nedávném jmenování nového generální ředitele vydavatelství, kterým se stal na podzim loňského roku Roman Latuske. Jeho jmenování je výsledkem omezení vlivu známého právníka Radka Pokorného a přítele premiéra Sobotky. Pokorný byl hybatelem prodeje Economie do rukou Zdeňka Bakaly v roce 2008. Radek Pokorný od té doby úspěšně uplatňoval svůj vliv na řadu aktivit Zdeňka Bakaly, ale především na chod vydavatelství, zejména při obsazování klíčových manažerských pozic v Economii.

Čtěte také: Mladá fronta Dnes má nového šéfa

Pokorný je také spoluautorem současného uspořádání podnikatelských aktivit Zdeňka Bakaly a vytvoření zastřešující struktury BM management. Do jejích orgánů dosadil Kamila Čermáka, který se podle původních plánů měl stát podobně významnou figurou jako je Vladimír Mlynář pro PPF Petra Kellnera. Toto uspořádání dlouho bezchybně fungovalo, ale zkrachovalo právě při jmenování nového generálního ředitele. Do této funkce Radek Pokorný prosazoval šéfa E15 a týdeníku Euro Tomáše Skřivánka. To se mu nepodařilo, protože Kamil Čermák se s Michaelou Bakala dohodl na jiném jméně, o kterém se vlivný zákulisní hráč Economie dozvěděl až z novin. Tím se jeho vliv významně paralyzoval. Už v létě loňského roku skončila také nejbližší asistentka Zdeňka Bakaly, která byla zároveň spojnicí s jeho maďarskými obchodního partnery. O Bakalovi se stále častěji říká, že na vývoj v České republice začíná rezignovat a je zklamaný odezvou, kterou jeho aktivity v zemi vyvolávají, především ignorování jeho filantropických aktivit jako nadace, podpora Václava Havla a jeho odkazu.