Mohutné razie v Belgii: zadržený terorista nesl výbušniny

Razie po útocích

Mohutné razie v Belgii: zadržený terorista nesl výbušninyAKTUALIZOVÁNO
Belgičtí policisté v ulicích Bruselu. Foto: Foto: Reuters
6
Svět
Echo24
Sdílet:

Během razie v bruselské čtvrti Schaarbeek v pátek policie lehce zranila a následně zadržela jednoho muže. S odvoláním na starostu čtvrti Bernarda Clerfayta o tom informovaly světové tiskové agentury. Zadržený muž u sebe podle stanice RTBF měl batoh či kufr s výbušninou. V průběhu razie se ozvalo několik kontrolovaných výbuchů. Akce údajně souvisela s úterními bruselskými útoky. Belgická policie ve čtvrtek a v pátek v souvislosti s útoky zadržela sedm lidí.

Okolí náměstí Place Meiser, kde se dnešní zásah odehrál, policie neprodyšně uzavřela. Podle agentury DPA byli na místě těžce ozbrojení a maskovaní příslušníci bezpečnostních složek i vojenská vozidla. Na místě se objevili i pyrotechnici se speciálním robotem.

Tři výbuchy, které byly na počátku razie v Schaarbeeku slyšet, byly podle Clerfayta kontrolované policií. Podle belgické stanice RTBF měl u sebe zadržený muž batoh či kufr s výbušninou. Akce podle starosty Clerfayta souvisela s úterními bruselskými atentáty.

Jeden ze svědků řekl stanici RTL, že policisté se nejdřív pokoušeli s podezřelým mužem komunikovat. „Nařídili mu, aby si sundal mikinu, zřejmě proto, aby viděli, jestli na sobě má sebevražedný pás nebo ne,“ cituje jeho slova list The Mirror.

Na sociálních sítích se objevila i videa, na kterých je přímo vidět zásah belgických bezpečnostních složek během dne na jedné z ulic. Video, které natočil podle všeho vyděšený obyvatel jednoho z blízkých bytů, zachycuje postup policistů se samopaly proti zastávce hromadné dopravy, kde zřejmě po zasažení střelbou ležel podezřelý muž. Bezpečnostní složky následně ze scény evakuovaly dívku.

Šest zadržených po čtvrteční razii

K operaci v Schaarbecku došlo poté, co belgická policie ve čtvrtek a pátek zadržela sedm lidí v souvislosti s úterními útoky. Mezi zadrženými byl podle listu De Standaard i muž, kterého zachytily bezpečnostní kamery vedle Khalida El Bakraouiho, sebevražedného atentátníka, který aktivoval bombu v bruselském metru. Prokuratura ale tuto informaci podle agentury Reuters zatím nepotvrdila.

Zadrženého muže, jehož jméno De Standaard neuvádí, prý Belgičani zadrželi poté, co ho poznal jeden z policistů na základě záběrů pořízených kamerami v metru.

Zprávu belgického listu o dopadení atentátníka by potvrzovalo i oznámení belgické televizní stanice RTBF. Ta bez dalších podrobností uvedla, že policie v souvislosti s úterními útoky zadržela sedmou osobu. Šest lidí už zatkla ve čtvrtek večer.

Tři z šesti mužů zadržených při čtvrteční razii, zatkly bezpečnostní složky v těsné blízkosti federální prokuratury v plném centru Bruselu, sdělil podle agentury AFP mluvčí prokuratury Eric Van Der Sypt.

Podle RTBF dvě razie podnikla policie v nechvalně proslulé čtvrti Schaerbeek, která je označována za líheň islámských radikálů v Belgii. Policisté zasahovali také například v takzvané evropské čtvrti, kde jsou instituce Evropské unie.

Zátah ve Francii

Policie ve čtvrtek večer v severním předměstí Paříže zatkla Francouze, který je podezřelý z přípravy dalšího atentátu ve Francii. Sdělil to večer francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve. Příprava útoku byla podle něj v „pokročilém stádiu“ a podařilo se mu zabránit. V místě zatčení podle médií pokračují razie a působí pyrotechnici.

Zatčený muž, kterým je podle agentury AP 34letý Reda Kriket, patřil k hlavním strůjcům nového teroristického spiknutí, řekl ministr bez dalšího upřesnění. Dodal, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že tento případ nějak souvisí s listopadovými atentáty v Paříži či útoky islamistů v Bruselu začátkem týdne.

Početné policejní síly v místě zatčení u třídy Général Delambre evakuovaly více bytů a zablokovaly několik ulic v okruhu asi 200 metrů. Obyvatelé byli vyzváni, aby nevycházeli. Na místo dorazili pyrotechnici. „Policisté mají na hlavě kuklu. Vzhledem ke kontextu (atentátů v Bruselu) mají lidé strach. Můj syn mi řekl, že zítra nechce jít do školy,“ citoval deník Le Parisien jednoho z obyvatel.

Kriket patřil do skupiny 28 islamistů, kteří byli loni 29. července v Bruselu v nepřítomnosti odsouzeni k desetiletému vězení. Šlo o proces s velkou skupinou džihádistů vedenou 41letým Khalidem Zerkanim žijícím v Bruselu a týkal se rekrutování lidí pro válku v Sýrii. V tomto procesu byl tehdy odsouzen i strůjce pařížských útoků Abdelhamidem Abaaoudem.

Kerry: Belgie proti terorismu postupuje energicky

Belgické úřady se po útocích staly terčem kritiky, protože prý selhaly v boji proti terorismu. Kritiku vzbudilo například to, že jednoho z bruselských atentátníků loni v červnu zadrželo a poté vyhostilo Turecko. Belgické úřady ho ale následně pustily na svobodu, a to údajně navzdory varování.

Americký ministr zahraničí John Kerry, který do Bruselu zavítal cestou z Moskvy, se však Belgičanů zastal. „Tato vláda je v úřadu rok a v boji proti terorismu postupuje velmi energicky,“ řekl Kerry novinářům po setkání s belgickým premiérem Charlesem Michel v Bruselu. A dodal, že USA poskytnou Belgii vše, co bude potřebovat k vyšetření atentátů.

Kerry během návštěvy rovněž vyjádřil soustrast pozůstalým. Na tiskové konferenci ve francouzštině a vlámštině prohlásil: „Jsem Bruselan.“ Podobný výrok použil v roce 1963 tehdejší americký prezident John Kennedy u berlínské zdi, když německy řekl „Jsem Berlíňan“.

Čtěte také: Zeptal se muslimky na útoky. Pak to tweetoval a zatkla ho policie

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články