1 Uprchlická krize

Lidovci se připojují k Ficovi. Chtějí mimořádný summit

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Lidovci požadují svolání mimořádného summitu Evropské rady, který by podle vládní strany měl řešit opatření proti bezprecedentnímu nárůstu sexuálního násilí, zajištění bezpečnosti v Evropě a ochraně vnějších hranic Evropské unie. Chtějí také jednat s koaličními partnery o tom, aby se na program schůze Poslanecké sněmovny dostal bod týkající se postoje České republiky k migrační krizi. O stanovisku KDU-ČSL dnes ČTK informovala mluvčí strany Petra Hrušová.

„Celostátní výbor KDU-ČSL žádá předsednictvo KDU-ČSL, aby zahájilo jednání s koaličními partnery s cílem zařazení zvláštního bodu na řádné schůzi PS (případně svolání mimořádné schůze PS) s tématem ‚Stanovisko ČR k migrační krizi‘,“ zní večerní usnesení širšího vedení lidovců.

Předsednictvo KDU-ČSL se již dříve shodlo v názoru, že nárůst sexuálního násilí v některých evropských státech je závažný celoevropský problém, který se týká všech, nejen dotčených zemí. Vyzvalo proto členy vlády za KDU-ČSL, aby na nejbližším zasedání kabinetu iniciovali svolání mimořádného summitu Evropské rady.

Lidovci reagují na situaci v Německu, které řeší dopady násilností během silvestrovské noci. V Kolíně nad Rýnem i dalších městech podle svědků muži přistěhovaleckého původu hromadně sexuálně napadali ženy.

O svolání summitu žádal už minulý týden slovenský premiér Robert Fico a v pondělí se pak dopisy obrátil na předsedu unijních summitů Donalda Tuska, šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a na představitele nynějšího nizozemského předsednictví v EU se žádostí o urychlení příprav vzniku společné evropské pohraniční a pobřežní stráže, která má zabránit nekontrolované migraci do Evropy.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v minulých dnech zopakoval, že Česko je připraveno podpořit kroky vedoucí k co nejrychlejšímu vzniku evropské pohraniční stráže, včetně případného mimořádného summitu Evropské rady.

Tusk svolávat mimořádný summit ale v plánu nemá. Podle jeho tiskové služby bude migrace tématem řádné únorové schůzky šéfů států a vlád osmadvacítky.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.