Miliardář Krúpa navrhl skupině AHG, že od ní koupí OKD

Řešení OKD?

Miliardář Krúpa navrhl skupině AHG, že od ní koupí OKDAKTUALIZOVÁNO
Generální ředitelství OKD v Ostravě. Foto: FOTO: Wikimedia Commons/Marek Síbrt
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy navrhla skupině Ad Hoc Group (AHG), že od ní koupí černouhelnou OKD, která má existenční problémy. Arca Capital to dnes uvedla v prohlášení, které poskytla ČTK. Na rozdíl od pondělní nabídky Petra Pauknera a dalších podnikatelů nepodmiňuje Arca investici insolvencí firmy. Reakci AHG ČTK zjišťuje.

Arca Capital je minoritním akcionářem společnosti New World Resources (NWR), která OKD vlastní. Dnes uvedla, že ve firmě má podíl 3,44 procenta, dalším objemem akcií pak disponuje v rámci spřízněných firem. Přesný objem těchto akcií s odkazem na strategické důvody prezentovat nechce.

„Návrh na jednání k odkupu společnosti OKD jsme měli v úmyslu předložit již na valné hromadě NWR, která se konala minulý pátek. Z důvodu neúčasti zástupců skupiny AHG ale nebyl prostor. Jelikož nemáme k dispozici kontakt na kompetentní osobu, návrh byl adresován až dnes prostřednictvím pana Romana Paříka, tiskového mluvčího skupiny AHG,“ sdělila dnes ČTK Arca.

Společnost se domnívá, že náklady spojené s ukončením činnosti OKD ve výši 33 miliard korun prezentované AHG lze výrazně snížit. „Jsme ochotni se zavázat, že lze zajistit fungování společnosti OKD a realizaci těžby v dolech společnosti po dobu minimálně dalších pěti let za účelem prodloužení životnosti společnosti a snížení negativního dopadu na region,“ uvedla dnes dále Arca.

David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte, která pro AHG analýzu dopadů vývoje ve společnosti OKD zpracovávala, dnes uvedl, že některé její závěry jsou interpretovány mylně.

„Okamžité ukončení činnosti (OKD) by při zohlednění přímých i nepřímých efektů vedlo ke kumulovanému negativnímu dopadu na saldo vládního sektoru ve výši 33 miliard korun, postupná restrukturalizace by pak generovala negativní kumulovaný fiskální dopad ve výši 17 miliard korun,“ uvedl dnes Marek. „Zadáním analýzy nebylo odhadovat výši potřebné státní pomoci. Často bývá mylně interpretováno, že by to mělo být zmíněných 17 miliard korun. Nikoli, tato částka pouze vyčísluje fiskální dopady v případě realizace postupné restrukturalizace,“ dodal.

O případné pomoci ze strany státu jednali v úterý se zástupci AHG ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Ministři po jednání uvedli, že AHG poskytne během několika dní informace, které si vyžádala. Teprve poté se kabinet rozhodne o svém postupu ohledně OKD.

Arca dnes také vyzvala členy dozorčí rady společnosti OKD, aby požadovali po představenstvu firmy dokumenty, které by mohly pomoci objasnit hospodaření společnosti v minulých letech. Upozorňuje přitom především na údajné nevýhodné vnitroskupinové úvěry, které měla OKD poskytnout mateřská NWR. O půjčkách, kterými údajně NWR OKD nyní „vysává“ hovořil již v pondělí v rozhovoru s ČTK také Paukner.

Finanční skupina Arca směřuje svou činnost především na správu aktiv, energetiku a hledání obchodních příležitostí. Nyní spravuje aktiva okolo 400 milionů eur (10,9 miliardy Kč). Mezi historicky klíčové projekty skupiny patří obchod s akciemi slovenské Zentivy či společnosti Moravia Energo. Rozsáhlé investice uskutečňuje Arca též na Ukrajině.

Čtěte také: Budou z nás alkoholici, bojí se lidé na Karvinsku uzavření dolů OKD

Babiš: Lepší je neřízená insolvence OKD než zaplacení 17 miliard

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články