„Dostaneme se do učebnic epidemiologie.“ Odborníci kritizují zkrácení izolace na 5 dní
KARANTÉNNÍ OPATŘENÍ
Zkrácení izolace lidí pozitivně testovaných na covid-19 na pět dní se setkává s kritikou některých odborníků. Podle ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omara Šerého se bude mutace omikron kvůli kratší lhůtě šířit mnohem více. Podle lékaře Mariána Hajdúcha by přitom byla v pořádku, kdyby byla zakončena PCR testem.
Pětidenní izolace platí ode dneška, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Dosud izolace trvala 14 dní.
„Pětidenní karanténa je v pořádku, ale pokud budeme pozitivně testované lidi po pěti dnech pouštět do práce, tak se to rozjede ještě mnohem více,“ uvedl Šerý. Pětidenní izolace lidí, kteří se nakazili koronavirem, se stejně jako karanténa jejich blízkých kontaktů zkracuje na pět kalendářních dní, pokud lidé nemají příznaky nemoci. Dosud trvala izolace dva týdny a karanténu mohli lidé bez příznaků ukončit po sedmi dnech negativním PCR testem. Lidem s příznaky hygienici izolaci ukončí dva dny po jejich odeznění. Tento týden ještě nemusí do karantény lidé po očkování nebo prodělání nemoci v posledních 180 dnech, od pondělí 17. ledna se to změní.
Vedoucí Laboratoře experimentální medicíny na Univerzitě Palackého Marián Hajdúch upozornil na japonskou studii, podle které maximum virové nálože osob infikovaných omikronem je tři až šest dnů po diagnóze nemoci. „To je zrovna v době, kdy má u nás skončit 5-denní karanténa u Ag+ jedinců,“ dodal. „Tak to nakonec vypadá, že dost možná budeme mít nejvolnější pravidla pro izolace a karantény na světě. Nicméně dobrou zprávou je, že se nejspíše dostaneme do učebnic epidemiologie,“ komentoval rozhodnutí vlády.
Tak to nakonec vypadá, že dost možná budeme mít nejvolnější pravidla pro izolace a karantény na světě. Nicméně dobrou zprávou je, že se nejspíše dostaneme do učebnic epidemiologie. 🤷♂️😎 https://t.co/E0k0iYkqoU
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) January 10, 2022
Podle imunologa Zdeňka Hela by byla pětidenní izolace v pořádku, kdyby byla zakončena testem. S tím Hajdúch souhlasí. „Pětidenní karanténa je OK, pokud je ukončená testem k tomu určeným, tj. PCR. Pokud se bude ukončovat laickým Ag samotestem určeným primárně k diagnostice symptomatických pacientů a s nejasnou citlivostí na omikron, tak epidemii jen přiložíme pod kotel,“ uvedl.
Zdenku, 5 denní karanténa je OK, pokud je ukončená testem k tomu určeným, tj. PCR. Pokud se bude ukončovat laickým Ag samotestem určeným primárně k diagnostice symptomatických pacientů a s nejasnou citlivostí na omikron, tak epidemii jen přiložíme pod kotel.
— Marián Hajdúch (@marian_hajduch) January 10, 2022
S názory odborníků souhlasí i biochemik Jan Konvalinka. „Podle mého názoru by karanténa i izolace měly být aspoň 7-denní a ukončeny negativním testem,“ uvedl na Twitteru.
Tento názor má zastání i v zahraničí. Poradní tým u ministerstva zdravotnictví v Izraeli doporučil zkrácení izolace na sedm dní, píše server Times of Israel. Izrael v současnosti pro covid pozitivní stanovil karanténu aspoň deset dní. Podle ředitele na ministerstvu zdravotnictví Nachmana Ashe se odborníci shodli, že pětidenní karanténa je příliš krátká. Pětidenní karanténu bez testu u mutace omikron doporučuje Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí Spojených států.
V laboratoři Omara Šerého jen za neděli zachytili devět procent pozitivních vzorků na koronavirus, z nich ale už 74 procent byla varianta omikron. „Dá se předpokládat, že příští týden to už bude skoro 100 procent. Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant,“ uvedl Šerý.
Podle něj se nyní už nedá nic dělat a populace bude omikronem promořena celá. „Lidé se vždy začnou ptát, co mají dělat, když už je pozdě. Když narazí Titanic do ledovce. To už se znovu stalo a znovu je pozdě,“ uvedl Šerý. Podle něj lze šíření omikronu už jen zbrzdit, ale ne zavedením pětidenní izolace.
Státní zdravotní ústav v pondělí uvedl, že v Česku už převládá varianta omikron. Nad 50 procent omikronu ukázala data poprvé v sobotu 8. ledna. Podle dat z laboratoří ve větších městech to může být až téměř 79 procent. Odborníci očekávají velký nárůst počtu nových případů, dosáhnout může až 50.000 nově pozitivních za den.