Svět je naruby. Čína pranýřuje USA za lidská práva
Odveta za kritiku
Čína se rozhodla zahrát si na obhájce lidských práv a vyměnila si roli se svým největším kritikem v této oblasti – Spojenými státy. Čínská vláda vydala zprávu o stavu lidských práv v USA, ve které Ameriku obvinila z rasové diskriminace a vyvolávání strachu „bezhlavým“ rozdáváním zbraní. Zprávu sestavila Čínská státní kancelář pro informace podřízená vládě především z novinových článků v amerických médiích.
,,Policejní zabíjení Afroameričanů při vynucování zákona se v USA stalo prakticky normální,“ píše se ve zprávě, z níž citovala britská média. Celý dokument se točí kolem jediného – nepřiměřené chování americké policie vůči menšině, které za poslední rok vyústilo v několik zabití.
Zpráva se zaměřuje především na případ mladého Michaela Browna z Fergusonu, který způsobil masové demonstrace a podle zprávy i odstartování ,,institucionalizované rasové diskriminace v oblasti práva a soudnictví“.
,,V roce 2014 mnohonásobné případy svévolného zabíjení Afroameričanů způsobily obrovské vlny protestů vyvolávající pochybnosti o rasové rovnosti v USA. Tyto případy také zvyšují faktory rasové nenávisti v americké společnosti,“ uvádí zpráva. Podle dokumentu k tomu velkou měrou přispělo ,,bezhlavé rozdávání zbraní“ americkou vládou.
China attacks U.S. rights record in annual report – BEIJING (Reuters) – China accused the United States on Friday … http://t.co/vFOrKls3wT
— ISO (@ISObserver)
26. Červen 2015
Po desetiletích, kdy Spojené státy tvrdě kritizovaly čínské represe vůči disidentům a menšinám, se Čína v dokumentu jala USA pranýřovat i v mezinárodním měřítku, kdy podle ní Spojené státy ,,hrubě porušovaly lidská práva v jiných zemích daleko bezostyšnějším způsobem a na mezinárodním poli lidských práv dostaly daleko více ,,červených karet“. Zpráva nemá podle britského Guardianu věrohodné podklady pro své závěry a v podstatě jen komentuje novinové titulky amerických a jiných médií
Čtěte také: USA: Čína nám ukradla data 4 milionů lidí
Zdlouhavý dokument, který je především trucem na americké zprávy o stavu lidských práv Číně, také rozebírá domácí násilí, chudobu, masový dohled vládními agenturami, užívání mučení CIA nebo financování volebních kampaní. Čínská státní kancelář pro informace ji přinesla v době, kdy oba státy vedou vrcholné rozhovory v USA.
I přes velmi dobré obchodní vztahy mezi zeměmi je téma lidských práv od obnovení vztahů v 70. letech stále velmi citlivým tématem. Zejména od nástupu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který tvrdě potlačoval demonstrace studentů minulý rok v Hongkongu.