Festival Svět knihy Praha 2017 otevírá novou kapitolu

Pozvánka

Festival Svět knihy Praha 2017 otevírá novou kapitoluNOVÉ
Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha 2017 Foto:

FOTO: Presskit Svět knihy

2
Panorama
Echo24
Sdílet:

Letošní ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha je již třiadvacátým v řadě. Navzdory dlouhé tradici však má i pro letošek připraveny novinky. Ke stávajícím vystavovatelům přibude celý pavilón menších specializovaných vydavatelství.

Festivalová část se rozšíří také do reprezentativních prostor Lapidária a sochařských ateliérů AVU a bude oživena také plocha před Průmyslovým palácem. Program bude probíhat rovněž v nové literární vzducholodi nad Galerií DOX, Prahu budou moci návštěvníci veletrhu objevovat formou literárních procházek. Hlavními tématy roku 2017 jsou Genius loci v literatuře, Kniha jako objekt a Audioknihy. Pro návštěvníky se brány veletrhu otevřou od čtvrtka 11. do neděle 14. května.

Loňské téma akcentující město v literatuře se letos objeví v hlavním tématu „Genius loci v literatuře“ s podtitulem „M(ě/í)sto v hlavní roli“. Jak uvádí ředitel veletrhu Radovan Auer: „Díky tématu genia loci v literatuře se do dramaturgického hledáčku významně dostávají města, která spolu s Prahou sdílejí titul Kreativní město literatury UNESCO. Měst, jež jsou nositeli titulu, je na světě dvacet. Oslovili jsme všechna města a zhruba třetina z nich se letos na veletrhu představí – potvrzeny jsou delegace z Nottinghamu, Barcelony, Granady, Krakova, Dublinu či Lvova. Pro návštěvníky bude jistě zajímavé se dozvědět,“ doplňuje Auer.

Druhým stěžejním tématem je „Kniha jako objekt“. Cílem je připomenout, že v Česku má grafické a tiskové zpracování knihy velkou tradici a uměleckou kvalitu. V rámci tématu budou představeny speciální edice, limitovaná vydání, knižní historie, vzácné tisky, bibliofilie, autorské knihy a zároveň si nejmladší návštěvníci mohou v tvořivých dílnách vyzkoušet, jak knihy vznikají, technologické postupy výroby apod. Pořadatelé přivezou také expozici nejkrásnějších knih světa.

Dostane se i na audioknihy

Třetí tematický celek pak budou tvořit „Audioknihy“. Rychle rostoucí obor, navazující na mimořádnou domácí tradici rozhlasových dramatizací, je zavedeným a přitom novým způsobem, jak poskytnout v dnešní uspěchané době knihu čtenáři, tedy spíše posluchači. „Obliba audioknih je český fenomén, zatím jsme nezaznamenali v jiných zemích obdobný boom,“ zdůvodňuje volbu tématu Radovan Auer. „Je to jistě dáno tradicí kvalitních rozhlasových dramatizací a zapojením špičkových herců.“ Pro návštěvníky bude přichystán speciální sál, kde ve spolupráci s Asociací vydavatelů audioknih slibují organizátoři veletrhu nevšední poslechový zážitek.

V doprovodném programu dále zůstávají zařazeny již osvědčené stálé bloky. „Das Buch“ je název programu představujícího v rámci doprovodného festivalu tvorbu současných německy píšících autorů. Rostoucí a pro fanoušky velmi atraktivní je prezentace žánru fantasy a sci-fi, na veletrh se opět chystá jak vydavatelská, tak autorská elita a zůstává ponechán i sál pro speciálně zaměřené programy. Nedílnou součástí Světa knihy Praha je také udělování literárních cen, které mají pro obor značný význam, z hlediska popularizace i prestiže. Na veletrhu bude již tradičně udělena Cena Jiřího Ortena, Cena Jiřího (George) Theinera a celá řada dalších cen i anticen včetně populárního Skřipce a Skřipečku za nejhorší překlad roku organizovaného Obcí překladatelů.

Odborné pořady jsou připravovány na základě aktuálního vývoje světového knižního oboru. Programovým záměrem je popularizovat produkci univerzitních vydavatelství ve spolupráci s významnými vzdělávacími instituty ČR. „V letošním roce se chceme zaměřit především na překlady české literatury do jiných jazyků,“ říká Radovan Auer, „pozvání do diskuzí přijala řada bohemistů a nakladatelů, kteří se o českou literární produkci zajímají.“ V předvečer Světa knihy se bude konat již zavedená Noc literatury.

„V tuto chvíli finišujeme programovou strukturu i jednání se zahraničními hosty a v následujících týdnech budeme konkrétní jména a pořady postupně zveřejňovat,“ uzavírá Auer.

Svět knihy Praha – největší knižní akce u nás

Svět knihy Praha jako největší knižní a literární akce České republiky vytváří díky své dlouholeté tradici a mezinárodní rezonanci povědomí o české knižní kultuře a literární scéně, zároveň významně napomáhá propagaci a osvětě četby knih. Každoročně jej během čtyř dnů navštíví na 40 000 lidí všech věkových i oborových kategorií i společenských vrstev.

Účastníky vystavovatelské části veletrhu jsou tuzemští a zahraniční vydavatelé a nakladatelé, především domácí produkce je zastoupena téměř v kompletní šíři. V rámci doprovodného literárního festivalu probíhá na 500 pořadů, třetina z nich se uskutečňuje v mezinárodní koprodukci. V roce 2016 se na programu podílelo 36 zemí a regionů, v roce 2017 bude počet ještě vyšší.

Česká a světová literatura je v rámci festivalu představována formou setkání s autory a autorských čtení, diskuzí, křtů knih a autogramiád, prezentací současných vývojových trendů mezinárodního knižního oboru, knižních výstav, soutěží, tvůrčích dílen. Nedílnou součástí akce jsou odborné semináře a workshopy.

Partnery a podporovateli pořadatele jsou každoročně významné české kulturní a vědecké instituce jako Ministerstvo kultury ČR, hlavní město Praha či Asociace spisovatelů a Národní muzeum, dále také ambasády a kulturní střediska zemí, z nichž se nakladatelé a spisovatelé veletrhu účastní.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články