Teroristé z IS poprvé usekli hlavy ženám, kvůli čarodějnictví
Fanatický islám
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) poprvé sťali ženy – na východě Sýrie usekli hlavu dvěma ženám, které obvinili z čarodějnictví. Informovala o tom dnes syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci monitoruje z exilu. Bojovníci IS v Sýrii už tímto způsobem za rok zavraždili na 3000 lidí, ale zatím nikdy mezi nimi nebyly ženy.
„Lidé z IS jim usekli hlavu v provincii Dajr az-Zaur a je to poprvé, co SOHR zdokumentovala, že byly tímto způsobem zabity ženy,“ sdělil Ramí Abdar Rahmán, který SOHR vede. Organizaci situaci v Sýrii monitoruje s pomocí informátorů z Londýna.
V obou případech prý byly ženy zavražděny společně se svými manžely. Oba páry Islámský stát obvinil z provozování magie a čarodějnictví a zabil je v neděli a v pondělí.
Islámský stát kruté zabíjení často natáčí na video a pak zveřejňuje na internetu. Na severu Sýrie a Iráku před rokem založil chalífát a v Sýrii od té doby tímto způsobem pozabíjel zhruba 3000 lidí, z nichž téměř 2000 byli civilisté.
Do bojů proti IS v Sýrii zasahují stále úspěšněji oddíly Kurdů. Bojuje se při hranici s Tureckem a z Turecka dnes přišly zprávy, že vláda začíná uvažovat o zřízení nárazníkového pásma při hranici. V pondělí se sešla bezpečností rada státu a v tureckém tisku se šíří spekulace, že Turecko změní propozice armádě a umožní jejím jednotkám zapojit se do konfliktu a střílet na syrské území.
Podle analytika Aarona Steina debatu vyvolaly vojenské úspěchy Kurdů u pohraničního města Tall Abjad, jímž vedla hlavní trasa IS z Turecka do Sýrie. Také Kurdům, kteří obývají východ Sýrie, se dobytím Tall Abjadu otevřela cesta ke kurdskému městu Kobani dále na západě hranice. Turecko, které řeší konflikty s vlastní kurdskou populací, nemá zájem na posilování Kurdů za svými hranicemi. Ankara tvrdí, že syrští Kurdové vyhánějí příslušníky jiných etnik z dobytých měst, což ale kurdští obránci popírají.
Stein podle agentury AP řekl, že Turecko je právem obviňováno, že nechává lidem z Islámského státu volnou ruku, protože jeho vojáci ani pohraničníci proti členům IS nezasahují a nechávají je volně se pohybovat přes hranici. „Dělá to dojem spojenectví a Ankaru to poškozuje,“ řekl Stein.