Povinné kvóty už jednou selhaly. Tři české výhrady

Co uvádí ministerská analýza

Povinné kvóty už jednou selhaly. Tři české výhradyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Systém povinných kvót pro přerozdělování uprchlíků už jednou selhal při migrační krizi na Maltě před šesti lety. EU by měla spíše uprchlíkům poskytovat dočasnou ochranu. Uvádí to analýza ministerstva vnitra, podle jejíchž výsledků jsou povinné kvóty pro přijímání uprchlíků zřejmě nezákonné. České ministerstvo vnitra v pondělí dokument zaslalo lucemburské straně, která nyní předsedá unii.

Podle analýzy jsou v návrhu na povinné uprchlické kvóty tři nejasnosti. Současný návrh totiž vychází z modelu, kterým se EU pokoušela řešit maltskou krizi a který podle vnitra selhal. „Je zcela nejasné, proč dnes EU znovu vychází z tohoto neúspěšného řešení a proč nevyužívá alternativního institutu tzv. dočasné ochrany, jenž se pro řešení masové migrace jeví jako daleko vhodnější,“ uvedlo vnitro.

Podle analýzy také není jasné, jak se technicky a právně uskuteční nedobrovolné umístění uprchlíka, který bude přidělen určitému státu. Zároveň není zřejmé, jak se zajistí, aby uprchlík zemi neopustil a nevydal se jinam. Analýza také tvrdí, že není vyřešeno, jestli nedobrovolné umístění uprchlíků není v rozporu s evropskou listinou práv a svobod.

Podle dokumentu rovněž není jasné, zda mohou členské státy EU návrh na povinné kvóty odmítnout prostřednictvím národních parlamentů.

Čtěte také: Povinné kvóty jsou nezákonné, naznačuje ministerská analýza

České ministerstvo vnitra dokument vypracovalo před úterní vrcholnou schůzkou ministrů vnitra EU, na kterou naváže středeční summit premiérů. V pondělí se v Praze setkali ministři zahraničí států visegrádské skupiny (Česka, Slovenska, Polska a Maďarska), Lucemburska a Lotyšska, aby jednali o řešení uprchlické krize ještě před úterním summitem.

Dnešní schůzka šesti států bude podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové pracovní a koordinační a zřejmě z ní nevzejde jednotné stanovisko nebo společná deklarace. Polští představitelé ale uvedli, že visegrádské země by na setkání chtěly sjednotit svůj postoj před středečním bruselským mimořádným summitem EU, který se bude zabývat i kvótami.

Česko odmítá plán Evropské komise na povinné mimořádné přerozdělení 120 000 žadatelů o azyl ze tří unijních zemí, které čelí největšímu náporu migrantů. Při rozhodování o kvótách se může stát, že Česko i další odpůrci přerozdělování uprchlíků budou v rámci unie přehlasováni. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) už řekl, že v takovém případě se Česko může obrátit na evropské soudy.

Čtěte také: Kvótám odzvonilo? Nový návrh EU s nimi prý nepočítá

Česká vláda tvrdí, že není pro běžence cílovou zemí a bude obtížné migranty v Česku i po případném přerozdělení udržet. Navrhuje lepší kontrolu unijní hranice, a tím lepší regulaci přílivu uprchlíků. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) v neděli uvedl, že státy visegrádské skupiny by mohly na maďarských hranicích vybudovat záchytné centrum, které by běžence registrovalo před vstupem do schengenského prostoru.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články