1 Podklad pro úterní jednání

Kvótám odzvonilo? Nový návrh EU s nimi prý nepočítá

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , ,

Povinné kvóty k přerozdělování migrantů v rámci Evropské unie možná nebudou. Podle blogu listu Financial Times s nimi totiž nepočítá aktuální návrh dohody pro úterní jednání ministrů vnitra členských zemí EU, na němž pracují vyjednávači. Počet přijatých uprchlíků by si podle tohoto textu stanovovaly jednotlivé státy samy. 

V nejnovějším návrhu nejsou podle Financial Times zmíněny žádné počty migrantů, které by členské země měly přijmout z přetížených států. Návrh tak vychází vstříc Česku, Slovensku, Polsku či pobaltským státům, které se proti kvótám ostře staví od počátku. 

Čtěte také: Povinné kvóty už jednou selhaly. Tři české výhrady

V pondělí začali v Praze jednat o řešení uprchlické krize ministři zahraničí států visegrádské skupiny, Lucemburska a Lotyšska. České ministerstvo vnitra předalo podle ČT lucemburské straně právní analýzu, podle které obsahuje návrh na zavedení povinných kvót tři typy zásadních nejasností. 

Lucembursko se jako předsednická země unie pokouší za každou cenu co nejdříve zprostředkovat sjednání dohody, která má být klíčem k řešení současné zoufalé situace. Ačkoli by kvóty mohly velké západoevropské země v čele s Německem prosadit pomocí většinového hlasování, snaží se o konsensus, aby předešly možné následné negativní reakci států z východu unie, napsal list. 

Čtěte také: Povinné kvóty jsou nezákonné, naznačuje ministerská analýza

Pokud však skutečně aktuální návrh projde, bude podle Financial Times pro Evropskou komisi složitější hledat dlouhodobé řešení situace kolem uprchlíků. Text, o němž píše list, totiž vyřeší přerozdělení 120 000 běženců pobývajících v přetížených zemích EU. Pro očekávané další vlny se ale budou muset evropské země shodnout na dalším přerozdělování, což by kvóty vyřešily automaticky. 

Úterní jednání ministrů vnitra EU, které by mělo otázku kvót řešit, bude předcházet mimořádnému unijnímu summitu k migraci, který je svolán na středu. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.