Textař Dalibora Jandy chce do rady. V 70. letech očerňoval Plastiky
média
Jan Krůta, který kandiduje do Rady Českého rozhlasu, byl v roce 1976 spoluautorem propagandistického článku namířeného proti kapele Plastic People of the Universe a dalším undergroundovým hudebníkům.
Textaře zpěváka Dalibora Jandy a někdejšího člena KSČ Krůtu do rady prosazuje podle poslance TOP 09 Daniela Korteho hnutí ANO. Martin Kolovratník, který má za stranu Andreje Babiše vyjednávání o kandidátech na starosti, to však popírá. Volba je ve sněmovně naplánována na tento týden.
V roce 1976 byli umělecký vedoucí skupiny Plastiků Ivan Martin Jirous zvaný Magor, Pavel Zajíček z kapely DG 307 a také Svatopluk Karásek a Vratislav Brabenec odsouzeni do vězení za údajné výtržnictví při svých koncertech. Režim tehdy zorganizoval proti hudebníkům ostrou dezinformační kampaň. Její součástí byl například televizní pořad Atentát na kulturu a také rozsáhlý článek Případ Magor otištěný v Mladém světě.
Bývalý redaktor Mladého světa Roman Lipčík v jednom z vydání časopisu z roku 1990 uvádí, že autorem pomlouvačného článku podepsaného Kolektiv redakce MS byl Jan Krůta.
V reportáži se píše, že vystupování zmíněných kapel bylo v "hrubém rozporu s cíli, kulturou a morálkou naší společnosti a jejími kulturními hodnotami“, návštěvníci koncertů vyprávějí, jak byli produkcí Plastiků zhnuseni a jsou zde citováni i příslušníci StB: „Nám nejde o zakazování nějaké hudby. Pro podobné projevy by byli souzeni třeba i úplně bezvlasí hráči dechovky.“
Jan Krůta v odpovědi pro server ECHO24.cz tvrdí, že na článku se podíleli i tehdejší zástupce šéfredaktorky (Oldřich Kubala) a tajemník redakce (Jaroslav Vozobule). „ Já jako odborný redaktor jsem dostal za úkol ohodnotit dodané texty písní. Odevzdal jsem toto hodnocení a netušil jsem, co za článek vyjde,“ hájí se Krůta.
"Byla to součást našich životů"
Jako ukázka úpadku Jirouse a spol. měl sloužit například tento text otištěný v Mladém světě: „Až si koupím jednou koncentrák/ a vyberu si do něj oběti/ pak ztýrám všechny sviňáky/ jenž jsou mi k smrti prokletí.“ Členové kapely později v dopise redakci protestovali, že tento a ani žádný z dalších textů v časopise otištěných jako odstrašující příklad nepochází z jejich dílny. Jejich reakce ani oprava ale zveřejněny nikdy nebyly.
„Děkujeme umělcům "druhé kultury" za poučnou lekci. Dále snad netřeba,“ hodnotil nicméně redaktor Krůta podvržené texty Plastiků v článku.
„Věci byly všechno jiné, než černobílé. Nicméně byly součástí našich životů,“ píše dnes autor i vydavatel beletristických knih Krůta, který v případě zvolení do rady bude ovlivňovat podobu veřejnoprávního rozhlasu.
„Nedivím se vaší snaze přijít věcem na kloub. Já jsem před mnoha lety takhle znechuceně prohlížel tvorbu vážených autorů, kteří v padesátých letech publikovali autorské zhovadilosti,“ dodává Krůta a jmenuje Pavla Kohouta a Milana Uhdeho, dnes předsedu Rady České televize.