Fejeton

Jízda na tenké hraně

Evropský summit svolaný na tento čtvrtek je zatím poslední akcí, která má "deeskalovat" situaci na Ukrajině – tak její smysl vyložil na twitteru evropský prezident Herman Van Rompuy.

Deeskalace se stala jedním z nejfrekventovanějších termínů v západní reakci na ruskou invazi Krymu. Tak frekventovaným a tak konsensuálním, že se zpravidla ani nepovažuje za nutné upřesňovat, která ze stran má deeskalovat. Asi obě. S tím dobře ladí další obsedantní téma mnohých expertních komentářů posledních dnů: hlavně aby Ukrajina zachovala zdrženlivost. To je na první pohled rozumný požadavek. Gruzínský prezident v roce 2008 nezachoval zdrženlivost, nechal se vyprovokovat tím, že Rusko pravidelně ostřelovalo gruzínské území, a podívejte se, jak dopadl. Rusko anektovalo Abcházii a Osetii. Zatímco Ukrajina se nenechá vyprovokovat, takže... Rusko anektuje Krym.

  • ukjrajina není omyl

 

Anebo snad něco v reakci Západu slibuje, že Rusko se z Krymu zase stáhne? Obávám se, že na pořadu dne je otázka zcela jiná: Jestliže ruské jednotky potáhnou "normalizovat situaci" a "chránit své občany" i dál na Ukrajinu, k čemuž si Putin nechal udělit mandát od Dumy, zbude Ukrajině něco jiného než neprovokovat a deeskalovat? Měly by demokratické mocnosti Západu jinou radu třeba pro Polsko, kdyby se ruské jednotky zastavily až na jeho hranicích?

 


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.