Zrušili v Budějovicích přednášku o reconquistě kvůli Konvičkovi?

Protiislamisté mají problémy s projektem

Zrušili v Budějovicích přednášku o reconquistě kvůli Konvičkovi?NOVÉ
Koláž, která informuje o zrušení Konvičkovy přednášky. Foto: Foto: Facebook/Blok proti islámu
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Velké pobouření mezi příznivci Bloku proti islámu (BPI) vyvolalo rozhodnutí Jihočeského vědeckotechnického parku (JVTP) zrušit přednášku, kterou chtěl v jeho prostorách uvést lídr BPI Martin Konvička. S přednáškou měla původně vystoupit vysokoškolská učitelka Kateřina Pražáková. Ta ale kvůli anonymním výhrůžkám své vystoupení odvolala a místo ní měl vystoupit představený Řádu rytířů Kristových Thomas Töpfer. Tato změna vystupujících však podle JVTP představuje problém, a proto přednášku zrušil.

Přednáška uváděná Martinem Konvičkou měla proběhnout tento týden ve čtvrtek. Töpfer měl hovořit o úloze rytířských řádů při reconquistě – tedy znovudobývání Pyrenejského poloostrova křesťanskými vojáky na konci středověku. Přednáška měla proběhnout v Jihočeském vědeckotechnickém parku (JVTP), který nabízí firmám a dalším organizacím prostory k pronájmu a spadá pod Jihočeský kraj.

Jen tři dny před zahájením přednášky se však Konvička dozvěděl, že mu JVTP zrušil rezervaci prostor, kde mělo setkání proběhnout. „Rezervaci jsme zrušili, protože jsme dostali mylné informace. Když si tu přednášku objednávali, tak nám zatajili, že za tím stojí Blok proti islámu, potažmo Konvička. Představili to jako neškodný seminář o historii,“ řekl serveru ECHO24.cz Jan Vanžura z vedení JVTP.

Zastupitelé Bloku proti islámu ovšem namítají, že v prostorách JVTP proběhly už dvě přednášky, které uváděl Martin Konvička a nikdy předtím to problém nebyl. Konkrétně zde už dříve v tomto roce vystoupila právnička Klára Samková a později sociolog Petr Hampl. Jejich přednášky – stejně jako ta zrušená – patřily do volného přednáškového cyklu Martina Konvičky nazvaného „Nekorektně“. Komunikaci mezi JVTP a Konvičkou ve všech případech zajišťoval jihočeský předseda BPI Miroslav Adamec.

Vedení JVTP, v jehož prostorách měla tento čtvrtek proběhnout další „nekorektní“ přednáška, ovšem uvedlo, že to na věci nic nemění. „Pokud tady někdy byli, tak se nikdy neprezentovali jako protiislámský spolek. Neměli tady loga toho jejich uskupení ani nic takového,“ sdělil Vanžura.

O rytířích nebyla řeč

Vanžura zároveň uvedl, že JVTP přednášku zrušil hlavně proto, že se v průběhu jednání změnilo její téma. Původně zde totiž měla vystoupit Kateřina Pražáková, která vyučuje na Jihočeské univerzitě, s přednáškou na téma „Střet s půlměsícem – válka a propaganda v 16. století“.

Pražákové však údajně začaly chodit výhrůžné telefonáty a tak si vystoupení na přednášce rozmyslela. Konvička se místo ní rozhodl pozvat Thomase Töpfera, který měl hovořit o „Úloze rytířských řádů při reconquistě na Pyrenejském poloostrově“. Tedy o tématu, které je relativně blízké tomu, o němž měla přednášet Pražáková.

Změna tématu však podle JVTP nehledě na důvody představuje vážný problém. „Je to z jejich strany neseriozní jednání,“ uvedl k tomu Vanžura. „Když si to zařizovali, tak chtěli mluvit o historii. Pak jsme se ale dozvěděli, že změnili probírané téma a bude tam něco o rytířích. Navíc se k nám doneslo, že akci bude uvádět Konvička, takže jsme ji zrušili,“ dodal.

Samotný Konvička ovšem uvedl, že je nepravděpodobné, aby JVTP nevěděl, kdo bude přednášku uvádět. „Na jaře jsme tam měli přednášky Petra Hampla a Kláry Samkové. Už tehdy jsem ty přednášky uváděl já a komunikaci zajišťoval náš jihočeský předseda Adamec. Takže si myslím, že museli vědět, že přednášku budu i v tomto případě uvádět já, i když je možné, že jim to oficiálně nikdo neřekl,“ sdělil serveru ECHO24.cz Konvička.

Podle něj je pravděpodobnější, že za zrušením přednášky bude stát jeho avizovaná kandidatura v blížících se krajských volbách. „Rozdíl je podle mě v tom, že při minulých přednáškách ještě Blok proti islámu neexistoval. Konvička jednoduše nebyl politik, ale ‚jen‘ jakýsi internetový aktivista,“ dodal k tomu šéf BPI.

‚Je to v podstatě tak, jak říkáte‘

Ostatně i Vanžura nepřímo potvrdil, že zrušení přednášky částečně ovlivnilo to, že Konvička zastupuje nově vzniklý protiislámský spolek. „Je to v podstatě tak, jak říkáte,“ odpověděl na otázku, jestli zrušení přednášky souviselo s tím, že BPI hlásá protiislámské názory. Na dotaz, jestli by byla situace jiná, kdyby přednášku neuváděl Konvička, ale nějaký historik, pak Vanžura odpověděl, že by to bylo „rozhodně snesitelnější“.

Nadále však trval na tom, že hlavním důvodem pro zrušení přednášky byla změna tématu. „Potřebujeme dopředu znát obsah toho semináře, abychom se nedostali do konfliktu se zákonem,“ obhajoval JVTP Vanžura. Námitku, že ke změně tématu došlo kvůli anonymním výhrůžkám, které přicházely Pražákové, odmítl zohlednit.

Samotnému Konvičkovi, který o zrušení přednášky informoval na svém blogu, vadí především to, že JVTP spadá pod Jihočeský kraj. Zrušení přednášky proto vnímá jako zásah státní moci. „Co dodat? Snad raději nic, jinak bych mohl podlehnout pokušení psát o občanské společnosti a taky o normalizačních manýrách,“ napsal šéf BPI na svůj blog na serveru iDNES.cz. Dodal, že lepší než případ komentovat, pro něj bude „zaskórovat“ v krajských volbách a „zkusit normalizační manýry vymést“.

Lídr Bloku proti islámu zároveň vzkazuje, že zrušené přednášky zrealizuje „v přátelštějších prostorách“. Töpferova přednáška o rytířských řádech by podle něj měla proběhnout „hned v únoru“ příštího roku, přednáška Pražákové by se potom měla uskutečnit v říjnu 2016.

Čtěte také: Soud s Konvičkou? Extremistům může i pomoci

‚Sháním gay fotografa.‘ Konvička vyráží do boje proti feministkám

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články