Dva nadšenci vytvořili online katalog zločinů v Sýrii. Využívá ho i OSN

Unikátní databáze

Dva nadšenci vytvořili online katalog zločinů v Sýrii. Využívá ho i OSNNOVÉ
Interaktivní mapa Sýrie umožňuje přímo na stránkách archivu vybrat místa, kde se v minulosti udála válečná zvěrstva. Foto: Reprofoto: syrianarchive.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Dva Berlíňané dokázali doslova doma na koleni a s rozpočtem pouhých 3 000 eur vytvořit rozsáhlou databázi válečných zvěrstev, jež se za posledních pět let odehrála v Sýrii. V takzvaném syrském archivu shromáždili zejména amatérské záběry obyvatel Aleppa i dalších zničených měst. Jejich výtvor využívají i pracovníci Organizace spojených národů a Human Rights Watch, píše Deutsche Welle. 

Internetovou databázi The Syrian Archive (https://syrianarchive.org/) představili oficiálně oba nadšenci na známém shromáždění hackerů Chaos Computer Club v německém Hamburku. V jejich archívu figuruje více než 2 200 případů různých typů ilegálního jednání, ke kterému se uchýlili lidé zastoupení v syrském konfliktu. S ověřením pravosti jednotlivých videí pomáhají přímo na místě skupiny dobrovolníků. 

Databáze shromažďuje zejména amatérská a často nekvalitně pořízená videa, která se už dříve objevila například na sociálních sítích či Youtube. Na záběrech jsou tak často k vidění rozbombardované nemocnice nebo použití zakázaných plynů, tříštivých bomb i jiných typů nedovolených zbraní. Každý příspěvek má u sebe uvedené datum pořízení, místo i poznámku o autorovi. Při procházení databáze může návštěvník stránky jednotlivá videa třídit právě podle těchto kritérií. 

Jeden ze zakladatelů stránky Hadi al Khatib, který se v roce 2011 do Německa dostal právě ze Sýrie, vidí smysl svého výtvoru právě ve snadné katalogizaci jednotlivých zločinů. Díky tomu by rád usnadnil práci nejen členům lidskoprávních organizací, ale také novinářům. Jeho kolega Jeff Deutch v této souvislosti zmínil i právníky, kteří by tak měli mít lepší možnost zastupovat zájmy poškozených. 

„Sledujeme sociální sítě a účty předem vytipovaných a prověřených uživatelů. Právě od nich pak stahujeme jednotlivá videa a přidáváme je na naši stránku,“ vysvětlil Deutch princip své práce. Oba muži nejdříve pečlivě sledují, jak dlouho jednotliví lidé přidávají příspěvky i odkud se obvykle hlásí. Důležitou roli hraje rovněž důvěryhodnost zdroje, kterou oba Berlíňané ověřují za pomoci sítě předešlých přispěvatelů.

Oba muži přitom zdůrazňují, že ve straně konfliktu nestojí ani na jedné straně, a do databáze tak přidávají svědectví o zvěrstvech páchaných všemi účastníky střetu. „Bereme videa od všech zúčastněných a snažíme se být tak neutrální, jak to jen jde,“ prohlásil Deutch. 

Nově vytvořená databáze už sdílí část svých informací s úřadem Vysokého komisaře OSN pro lidská práva i organizací Human Rights Watch. Nově navíc navázal archiv partnerství s Amnesty International. V příštím roce chtějí oba muži zapojit do své práce také právníky, kteří se chystají odjet pomáhat přímo do zasažených míst. 

Čtěte také: Z Berlína pěšky až do Aleppa. Účastníci pochodu projdou i Českem

Rusové našli hromadné hroby v Aleppu. Desítky obětí někdo mučil

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články