‚Nešetříte vůbec nikde. A opovrhujete sněmovnou!‘ hřímal Kalousek
Boj o rozpočet začal
Jen velmi malému zájmu ministrů se těší středeční projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok. Výtky opozice dopoledne trpělivě poslouchali vlastně jen premiér a ministr financí, který přitom ale neustále ťukal do mobilního telefonu. Neúčast členů vlády rozčílila poslance z ODS i TOP 09, Miroslav Kalousek nakonec požádal, aby debatu o rozpočtu sledovalo alespoň devět ministrů. Opovrhujete sněmovnou, to by se za Klause či Zemana nestalo, prohlásil.
Rozpočet ve středu poslancům v prvním čtení dlouze představovali jak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), tak ministr financí Andrej Babiš (ANO). Oba se shodli, že jde o rozpočet, který podporuje hospodářský růst i zaměstnanost.
Jenže u opozice nepochodili. ODS i TOP 09 kritizovaly Babišův návrh ze všech stran, vadily jim například tisíce nových úředníků či dotace pro privátní subjekty. Nejvíce je ale rozčílilo, že je neposlouchali téměř žádní ministři.
„Opovrhujete Poslaneckou sněmovnou a já protestuji proti tomuto chování,“ rozohnil se například šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten požadoval, aby Sobotka zajistil účast většiny ministrů. Připomněl zároveň, že za dob premiérů Václava Klause či Miloše Zemana ministra omlouvala jen těžká nemoc.
„Já nechci, aby tu sedělo všech sedmnáct ministrů, ale alespoň devět ministrů vlády, která chce od svých občanů více než bilion korun, by tady sedět mělo. A to, že tady nejsou, je jen vizitkou toho, jak vláda chápe demokratické mechanismy. A je to její ostuda,“ tepal do kabinetu Kalousek poté, co se Sobotkovi podařilo sehnat do sálu sedm svých kolegů. TOP 09 si poté vzala pauzu na klub, aby předsedovi vlády dala možnost sehnat další kolegy. „Jestli toho za tři hodiny není schopen, tak ať nedělá premiéra.“
Více úředníků a Babiš sobě
Pravicová opozice ve středu vládu kritizovala hlavně za plánovaný sedmdesátimiliardový schodek rozpočtu v době, kdy česká ekonomika roste. ODS i TOP 09 proto chtěly návrh rozpočtu vrátit vládě k přepracování a schodek snížit minimálně o 20 miliard.
Podle Kalouska má vláda ještě čas škrtat v provozních výdajích státu. Kabinet ale kritizoval za malé investice nebo ‚astronomický‘ nárůst státních zaměstnanců v příštím roce. Těch by mělo přibýt zhruba 13 tisíc.
„Vy neděláte vůbec nic. Nákup materiálu roste, nákup služeb roste, nákupy energií rostou. Nešetříte nikde, utrácíte víc a chcete míň investovat. Skutečnou vládní prioritou jsou akcelerující personální náklady a neinvestiční dotace podnikatelským subjektům, tedy položka známá také jako Babiš sobě,“ vypočítával Kalousek.
„Je to rozpočet, který Česká republika potřebuje, který jí přinese v neklidné době potřebnou stabilitu. Posílí růst a zaměstnanost, bezpečnost občanů. Snižuje schodek a umožňuje, aby pro řadu skupin občanů klesalo daňové zatížení,“ hájil rozpočet premiér.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura vládě zase vyčetl, že neustále odkládá snahu sestavit vyrovnaný rozpočet a drží se sociálnědemokratické politiky z dob někdejšího premiéra Vladimíra Špidly pod heslem ‚zdroje tu jsou‘.
„Politické hnutí ANO, jehož předseda státní rozpočet předkládá, ve svém programu píše, že stát je ‚rozsáhlý, pomalý a byrokratický‘ a že by to chtělo ‚stát, který bude štíhlý, levný a bude dobře sloužit občanům‘. Možná z tohoto důvodu je plánováno přijetí 13 329 nových státních zaměstnanců. To je bezprecedentní nárůst, který bude stát státní rozpočet miliardy každý rok,“ přidal se Stanjurův stranický kolega Adolf Beznoska.
Čtěte také: Bující byrokracie. Úředníků rychle přibývá
Vyšší daně jen na tabák a hazard
Babiš i Sobotka ve sněmovně předkládaný rozpočet logicky chválili. „Je to rozpočet, který Česká republika potřebuje, který jí přinese v neklidné době potřebnou stabilitu. Posílí růst a zaměstnanost, bezpečnost občanů. Snižuje schodek a umožňuje, aby pro řadu skupin občanů klesalo daňové zatížení,“ oponoval opozici premiér.
Ministr financí poslance zase ujišťoval, že kromě zvýšení spotřební daně z tabáku vláda v příštím roce neplánuje nijak zvyšovat daňovou zátěž. Premiér ale doplil ještě vyšší zdanění hazardu.
Koalice nakonec po celodenním jednání návrh rozpočtu na příští rok i přes nesouhlas opozice protlačila do druhého čtení.