V Katalánsku se hlasuje o nezávislosti - na zkoušku
V Katalánsku začalo neoficiální a nezávazné hlasování o nezávislosti této provincie na Španělsku. Koná se navzdory tomu, že ústavní soud v Madridu hlasování pozastavil s odůvodněním, že teprve zhodnotí, zda je legální.
Fakticky se tedy jedná o jakýsi průzkum veřejného mínění, při kterém zájemci vhazují celou neděli své hlasy do 6430 uren umístěných v základních a vysokých školách. V "komisích" je více než 40 tisíc dobrovolníků.
Lidé mají odpovědět na otázku: „Chcete, aby se Katalánsko stalo státem? V případě kladné odpovědi, mohou zaškrtnout i souhlas či nesouhlas s druhou otázkou: „Chcete, aby tento stát byl nezávislý?“. V případě záporné odpovědi na první otázku, už přitom nelze odpovědět na druhou.
Konzervativní ústřední vláda v Madridu se snahy Katalánců o plebiscit snaží neustále mařit zejména pomocí ústavního soudu. Podle ní je jakékoli zpochybňování španělské celistvosti neústavní. Premiér Mariano Rajoy v sobotu prohlásil, že nikdo nezničí jednotu Španělska, dokud bude on u moci.
Předseda regionální vlády v Katalánsku Artur Mas oproti tomu vyzval své spoluobčany v provincii k široké účasti a upozornil, že jakýkoli zákrok proti "konzultaci" by byl útokem na demokracii. Madrid ale naznačil, že žádné silové protiopatření nechystá.
Průzkumy ukazují, že většina Katalánců je pro referendum, ale že jsou velmi rozděleni ohledně toho, zda chtít samostatnost, nebo jen větší autonomii. Ze 7,5 milionu Katalánců jich může hlasovat 5,4 milionu, přičemž musejí být starší 16 let.
Podle agentury AFP by se podle nejoptimističtějších odhadů měly hlasování zúčastnit nanejvýš dva miliony osob. Právě to, jaká bude účast, bude měřítkem pro katalánské zastánce nezávislosti, nakolik má jejich politika podporu.