1 Obchod s koninou

Europol dopadl gang obchodníků s koninou. Prodával jí místo hovězího

, NOVÉ

Témata: ,

Vyšetřovatelé v Evropě rozbili rozsáhlou obchodní síť s koňským masem. Oznámil to dnes Europol, podle kterého bylo do nelegální činnosti zapojeno osm zemí a 65 osob bylo zatčeno. Je mezi nimi i šéf gangu, který byl zadržen v Belgii.

Skupina 65 zatčených je stíhána za různé trestné činy, k nimiž patří špatné zacházení se zvířaty, výroba napodobenin, ohrožování veřejného zdraví, praní špinavých peněz a členství ve zločinecké organizaci, uvádí se v prohlášení evropského policejního úřadu.

Šetření bylo zahájeno loni ve Španělsku, kde začali mít podezření na podivné obchodování s koňským masem. Letos v dubnu byla zahájena rozsáhlá operace proti obchodníkům, kteří prodávali maso nevhodné ke konzumaci pro lidi.

List El País napsal, že pátrání se zaměřilo zejména na nizozemského zprostředkovatele Jana Fasena, stíhaného ve Francii v rámci skandálu kolem lasagní s koninou, který zasáhl od roku 2013 několik evropských států.

Europol v dnešní zprávě uvedl, že v Calpe v Alicante byl k výslechu předveden nizozemský obchodník, jenž byl ve styku s jiným Nizozemcem, který operaci řídil z Belgie.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Původně bylo prvních 25 lidí zadrženo ve Španělsku, avšak postupně se pátrání rozšířilo do dalších zemí. Nakonec se souběžně pátralo také v Belgii, Francii, Portugalsku, Itálii, Rumunsku, Švýcarsku a Británii. Policisté zmrazili bankovní konta, zabavili nemovitosti a pět luxusních aut.

Poprvé se na případy závadných potravinářských produktů přišlo v roce 2013 v Británii a zjistilo se, že existuje rozsáhlá a nepřehledná síť zásobovatelů a výrobců. Zasaženy byly i velké podniky a ukázalo se, že ve 13 zemích se prodalo až 750 tun masa ve 4,5 milionu připravených jídel. Levnější koňské maso se v nich používalo jako náhrada za maso dražší.

Více čtěte zde: Nejezte maso a vejce, nemyslete na sex. Vláda radí těhotným ženám

Slovenský masox pro Česko

Dobrá píseň o frontě na maso

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.