Pokuta 150 tisíc za lva s křídly? Represe není cesta, vzkazuje Herman

SPOR O PAMÁTNÍK LETCům

Pokuta 150 tisíc za lva s křídly? Represe není cesta, vzkazuje HermanNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Stopadesátitisícová pokuta, kterou dostala Praha 1 od magistrátních památkářů kvůli památníku letcům na malostranském Klárově, je absolutně neadekvátní. Nadále navíc platí, že pokud to jen trochu půjde, ministerstvo kultury bude trvat na tom, aby okřídlený lev zůstal na svém místě. Deníku ECHO24.cz to z Oxfordu vzkázal ministr Daniel Herman (KDU-ČSL). Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký vidí za pokutou vystupňovanou aroganci úředníků. A pro všechny případy už připravuje speciální zákon.

Že pokuta ve výši 150 tisíc korun nadzvedne vedení Prahy 1, bylo jasné. Magistrátní památkáři ale s největší pravděpodobností narazí i u ministerstva kultury, které bude řešit odvolání městské části.

„Pokuta jako represe nám v takovémto případě, kdy jde o památník československých letců sloužících v řadách britské RAF, a kdy je navíc vidět, že se Praha 1 snaží všechna pochybení napravit, určitě nepřijde jako správná cesta,“ prozradil ministr Herman, který byl ve čtvrtek v Oxfordu na oslavách 25. výročí od konce komunismu v Česku. „I kdybychom ale připustili, že má být nějaká pokuta uložena, její výše nám připadá absolutně neadekvátní,“ dodal.

„Už jsme se obrátili na Národní památkový ústav a doufáme, že se ukáže, že socha nebude muset zmizet, ale naopak zůstane na svém místě. Na tom nám velmi záleží. Pokud by to někdo nadále zpochybňoval, platí to, co jsem už řekl. Že se k té soše půjdu osobně přivázat,“ říká ministr Herman.

Radnice dostala pokutu poté, kdy podle památkářů porušila zákon tím, že neměla jejich povolení pro umístění sochy v parku na Klárově. To přiznává i starosta Prahy 1 Lomecký. Jinou možnost prý ale městská část neměla.

Čtěte také: Praha 1 dostala pokutu za okřídleného lva 150 tisíc

„Domnívám se, že ta pokuta jen ukazuje vystupňovanou aroganci úředníků z památkového odboru magistrátu. Oni byli neskutečně pomalí v době, kdy bylo málo času a my jsme potřebovali znát jejich rozhodnutí. Tehdy ale nerozhodli ve lhůtě 30 dnů, kvůli čemuž jsme byli nuceni jít až na hranu zákona. Za to jsme teď pokutováni. Oni sice mají pravdu, ale zavinili to sami. Negativní stanovisko sice vydali, ale až poté, co se začalo stavět,“ vysvětluje Lomecký.

Krizový plán? Speciální zákon

Kdyby magistrátní památkáři vydali stanovisko v zákonné lhůtě, podle starosty Prahy 1 by ani nevadilo, že je negativní. Městská část by se totiž odvolala k ministerstvu kultury a už tehdy měla signály, že by resort mohl rozhodnout v její prospěch. To se ale nestalo.

Ministerstvo kultury teď řeší kromě pokuty i další odvolání. Rozhodnout musí o tom, jestli pomník na Klárově zůstane. Ministr Daniel Herman se kloní právě k této možnosti. Okřídlený lev podle něj důstojným způsobem připomíná válečné zásluhy českých a slovenských pilotů RAF a důležitý je také fakt, že jsou s jeho umístěním spokojení Britové žijící v Česku, kteří peníze na výrobu sochy sehnali jako dík za hrdinství našich letců.

„Už jsme se obrátili na Národní památkový ústav a doufáme, že se ukáže, že socha nebude muset zmizet, ale naopak zůstane na svém místě. Na tom nám velmi záleží. Pokud by to někdo nadále zpochybňoval, platí to, co jsem už řekl. Že se k té soše půjdu osobně přivázat,“ dodává Herman.

Více čtěte: Zmizí památník letců z Klárova? Ministr se k němu chce přivázat

Vedení Prahy 1 si vůbec nepřipouští, že by se památník nakonec musel přesouvat. Praxe prý ukázala, že je oblíbený a lokalita vhodná. Přesto už existuje krizový plán. „Pokud by se trvalo na odstranění sochy, budeme mít připravený speciální zákon přímo pro tento památník. Zatím to nechci prozrazovat, ale mám už pro něj ve sněmovně vyjednanou podporu. Myslím, že by hladce prošel,“ uzavírá Lomecký.

Sdílet:

Hlavní zprávy