1 Nová strana Kotlebovců

Kotleba má pro případ rozpuštění strany alternativu: Pevnost Slovensko

, NOVÉ

Témata: , ,

Členové krajně nacionalistické slovenské strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) by se v případě jejího rozpuštění, které soudu navrhl generální prokurátor, mohli podle slovenských médií v dalších volbách ucházet o hlasy voličů prostřednictvím spřízněné strany s podobným názvem. Takzvaná záložní strana LSNS, ve které už působí blízcí spolupracovníci šéfa LSNS Mariana Kotleby, nese od minulého týdne název Lidová strana Pevnost Slovensko, vyplývá z registru slovenských politických stran.

List Denník N napsal, že LSNS loni po teroristických útocích v Berlíně prohlásila, že do nejbližších voleb půjde s programem pod názvem „Pevnost Slovensko“.

Na sociálních sítích se mezitím objevily hlasy, že zmiňovaný název programu LSNS připomíná nacistické heslo „Pevnost Evropa“. LSNS se například netají sympatiemi k válečnému slovenskému státu, který byl spojencem nacistického Německa.

Slovenská prokuratura označila LSNS za extremistickou stranu s fašistickými tendencemi. LSNS podle prokuratury svým programem a činností porušuje slovenskou ústavu, zákony i mezinárodní smlouvy.

Kotleba bez bližších podrobností dříve řekl, že LSNS má rozpracovaných více alternativních plánů pro případ, že by ji soud rozpustil.

Někteří slovenští politici již poznamenali, že slovenské zákony by měly zakázat lidem, kteří působili v rozpuštěné straně, sdružovat se v jiné straně nebo hnutí.

LSNS byla podle dřívějších průzkumů veřejného mínění s podporou kolem deseti procent třetí nejoblíbenější stranou v zemi. V nejnovější sondáži agentury Median SK strana ovšem skončila až na pátém místě s podporou 7,5 procenta, což by byl mírně horší výsledek, než jakého LSNS dosáhla v loňských parlamentních volbách.

Šéf LSNS a předseda Banskobystrického kraje Kotleba dříve působil ve straně Slovenská pospolitost – Národní strana, kterou soud rozpustil v roce 2006 a která pokračovala v činnosti jako občanské sdružení. Lidé kolem tohoto sdružení stáli později s Kotlebou u zrodu nynější LSNS, která vznikla po ovládnutí jiné strany.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Kotleba má problém. Prokuratura navrhla rozpuštění jeho strany

Neonacistická symbolika. Kotleba věnoval 1488 euro handicapovaným

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.