Nekompromisní Praha 1: Goethův bordel na kolečku musí pryč
Netradiční Davidův pomník
Neobvyklý pomník německého básníka Johanna Wolfganga Goetha, který od začátku září stojí u pražského kulturního institutu nesoucího jeho jméno, bude odstraněn. Artefakt, v němž výtvarník Jiří David historický podstavec pod básníkovou bustou doplnil novým dílem, úřady povolily jen dočasně a dlouhodobé umístění povolit nechtějí. Říjnové odhalení pomníku na Masarykově nábřeží bylo součástí oslav 25. výročí působení Goethova institutu v Praze.
Výtvarníka překvapilo, že pomník na místě zůstat nemůže, i když jeho dočasné umístění nevadilo a zainteresované strany hovořily o jeho případném trvalém umístění; odhalení pomníku se zúčastnila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). „Je na institutu, jak se rozhodne s pomníkem naložit,“ řekl ČTK a zmínil případnou možnost postavit jej na zahradu německého velvyslanectví v Praze, tedy na německou půdu.
Dlouho ztracený a nedávno náhodně nalezený historický podstavec David doplnil stavebním kolečkem naloženým sutí, v níž jsou zabořeny Goethovy knihy, ohořelé fragmenty malířského plátna, nedopalky cigaret, platební karta, noviny či fragmenty computeru. (Ne)pomník, jak jej výtvarník nazývá, doprovází pravděpodobně i s odkazem na peripetie pomníku básníkovým citátem: „Nemusíme navštívit blázinec, abychom našli duševně choré; naše planeta je psychiatrickou léčebnou univerza.“
Goethova busta z roku 1883 stávala původně v bývalé Puppově aleji před Grandhotelem Pupp v Karlových Varech. Vznikla na památku 13 Goethových návštěv lázeňského města. Po druhé světové válce byl pomník na čas odstraněn jako připomínka představitele německé kultury. Busta však byla již v roce 1952 umístěna na novém podstavci na dnešní Goethově stezce.
Loni byl sokl nalezen a ujal se ho Goethův institut. V jeho majetku zůstane, zda bude pro pomník hledat nové veřejné místo, není zřejmé. „Na základě žádosti z 22. července bylo povoleno umístění zařízení pro období 1. až 14. října. O umístění bylo žádáno jako o kulturní akci,“ sdělila ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Protože nebyl pomník po 14. říjnu odstraněn, byl podle ní porušen zákon o pozemních komunikacích, protože umístění čehokoli na ulici či chodníku se prý musí posuzovat podle tohoto zákona.
V listopadu požádal institut o umístění pomníku na prosinec. „Z hlediska dlouhodobého užívání pěší komunikace vyhodnotil místně příslušný silniční správní úřad umístění jakéhokoliv zařízení na předmětném místě jako nepřípustné. Žádosti nebylo vyhověno,“ uvedla mluvčí.