Putin se bojí poklesu popularity. Jeho agenti vyráží do terénu
Sociální napětí v Rusku
Vladimir Putin je znepokojen možným poklesem své popularity, vysílá proto do problémových regionů Ruska speciální týmy, které mají situaci řešit. Napsala to agentura Bloomberg ve své reportáži. Likvidaci potenciálních ohnisek nespokojenosti má podle americké agentury na starosti kremelská Federální ochranná služba (FSO), utajovaný sbor agentů, jejichž hlavním úkolem je zajistit bezpečnost prezidenta.
Preference ruského prezidenta zůstávají nadále velmi vysoké. Může za to zejména loňská anexe Krymu, bojové operace ruského letectva v Sýrii i vzedmutí národní pospolitosti tváří v tvář sankcím Západu. Hospodářská situace země je však čím dál horší. Ruku v ruce s životní úrovní klesají reálné příjmy obyvatelstva.
Putin podle zdrojů americké agentury spoléhá na tradiční trpělivost Rusů. Aby ale předešel problémům, nechal vytvořit speciální týmy, jejichž hlavní součástí jsou pracovníci FSO. V problémových regionech, které krize zasáhla nejvíce, zkoumají týmy situaci, a pokud najdou možná ohniska odporu, snaží se nalézt řešení. Tyto oblasti chce stát rovněž dotovat a podporovat v nich tvorbu nových pracovních míst.
FSO dokonce regiony v závislosti na tom, jaké sociální napětí v nich panuje, barevně rozlišuje na zelené, žluté a červené. Červenou barvou je třeba označeno jedno sibiřské město, v němž bylo z tamních 3 800 obyvatel propuštěno 543 lidí pracujících v místním dole. ,,Dostává se nám plné pozornosti,“ řekl starosta Sergej Degtarjov. Město obdrželo mimořádné finanční prostředky a má přislíbené dotace, které mají obyvatelům pomoci v podnikatelských začátcích.
Putin‘s bodyguards are also tasked with stimulating the economy https://t.co/7R4PvxDH7h pic.twitter.com/PbLCH477Iw
— Bloomberg Business (@business)
10. Prosinec 2015
Podle odhadů expertů se počet potenciálních ohnisek protivládního odporu v Rusku ve srovnání s koncem 90. let zvýšil o třetinu. Úřady například očividně podcenily odpor řidičů dálkové nákladní dopravy, kteří masově protestují proti zavedení mýta. Minulý týden na protest proti tomu zablokovali silnice u Moskvy. Problémová situace je i v automobilce AvtoVAZ postižené propouštěním. Podobné problémy mohou vyvolat vlnu masových demonstrací.
Podle odhadů ruské Vysoké hospodářské školy se letos počet Rusů žijících pod hranicí bídy ve srovnání s loňskem zvýšil o tři miliony. Počet příslušníků střední třídy se zároveň o šest milionů snížil. Finanční potíže při nakupování základních potravin podle průzkumů pociťuje 54 % Rusů.